Budowa

Jak usunąć farbę olejną ze ściany? Nasze patenty

Jeszcze nie tak dawno farba olejna była bardzo popularnym materiałem do malowania ścian. Dziś jednak często korzysta się z zupełnie innych rozwiązań. Dlatego też wielu właścicieli domów czy mieszkań zmuszonych jest do usunięcia starej farby olejnej ze ścian w swoich pomieszczeniach, jeśli chcą je przemalować. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to wcale takie proste. Są jednak na to skuteczne metody. Zatem jak usunąć farbę olejną ze ściany?

Przygotowanie pomieszczenia

Zanim zacznie się usuwać farbę ze ścian, należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Pozbywanie się jej wiąże się bowiem z powstawaniem sporej ilości pyłu. Jeśli osiądzie on na meblach czy podłodze, jego usunięcie może być bardzo trudne. W związku z tym wszystkie obiekty należy albo dokładnie zabezpieczyć albo wynieść z pomieszczenia. Jeśli decyzja padnie na zabezpieczenie, do tego celu wykorzystać można folię malarską. Pamiętać trzeba również o tym, aby do usuwania farby olejnej nałożyć na siebie ubranie robocze.

Metody usuwania farby olejnej ze ścian

Farbę olejną ze ścian usunąć można na kilka sposobów. Wymienić można tu takie metody jak ręczna, mechaniczna, termiczna oraz chemiczna. Metoda ręczna polega po prostu na ręcznym zdzieraniu warstw farby ze ściany. Do tego celu konieczne będzie wykorzystanie szpachelki. Pamiętać trzeba, że wymaga to sporo wysiłku i jest dość czasochłonne. Dlatego metoda ręczna zalecana jest w przypadku małych powierzchni. Innym rozwiązaniem jest wspomniana metoda mechaniczna. Jest znacznie szybsza w porównaniu z ręczną. Aby usunąć farbę metodą mechaniczną, wykorzystać należy wiertarkę ze szczotką drucianą. Pamiętać tu jednak należy o zachowaniu dużej ostrożności. W innym wypadku można niechcący uszkodzić ścianę. W związku z tym, że metoda mechaniczna generuje bardzo dużo pyłu, zaleca się założenie maski ochronnej.

Odpowiadając na pytanie, jak zmyć farbę olejną, wskazać należy jeszcze na metodę termiczną. Można ją zastosować, jeśli ściany pokryte farbą wykonane są z drewna. Metoda ta polega na podgrzewaniu farby specjalną opalarką. Farba pod wypływem wysokiej temperatury staje się elastyczna. Dzięki temu jej usunięcie staje się łatwiejsze. Wystarczy wykorzystać do tego zwykłą szpachelkę. Na koniec nie można zapomnieć o metodzie chemicznej. Polega ona na zastosowaniu chemicznych preparatów złuszczających i sprawdza się w przypadku dużych powierzchni. Preparat należy równomiernie nałożyć na powierzchnię ściany i odczekać wskazany w instrukcji czas. Kiedy farba się złuszczy, można ją usunąć za pomocą szpachelki. Potem ścianę należy przemyć wilgotną ściereczką.

Jak usunąć farbę olejną – wybór metody

Przy wyborze konkretnej metody pod uwagę brać należy przede wszystkim specyfikę pomieszczenia, w którym farba ma być usuwana. W małych pomieszczeniach, w których farby nie ma zbyt dużo, bardzo dobrze sprawdzą się metoda ręczna lub termiczna. Inaczej jest w przypadku, kiedy powierzchnie, z których chce się usunąć farbę, są naprawdę duże. Metoda chemiczna będzie tu znacznie lepszym rozwiązaniem. Cały proces przebiegnie szybciej, niż gdyby do tego celu zastosować metodę ręczną czy termiczną.

1 Komentarz

Zostaw komentarz