Edukacja

Doradca kredytowy – kto mu płaci?

Wybranie najkorzystniejszego finansowania to nie lada wyzwanie. Banki zasypują nas swoimi ofertami, które na pozór wydają się bardzo atrakcyjne. Jednak po ich dogłębnym przeanalizowaniu okazuje się, że ich warunki pozostawiają wiele do życzenia. Samodzielny wybór kredytu jest bardzo trudny, szczególnie gdy nie znamy się na ekonomii i finansach. Wtedy najlepszą opcją jest skorzystanie z usług doradztwa kredytowego.

Doradca kredytowy – kto to?

Doradca kredytowy to osoba pomagająca w znalezieniu i uzyskaniu najkorzystniejszego finansowania. Zajmuje się również negocjowaniem warunków kredytu z bankiem.

Obecnie z usług doradców korzysta coraz więcej osób. Wynika to z faktu, iż samodzielne znalezienia atrakcyjnego finansowania jest bardzo trudne i czasochłonne. Dzięki pomocy doradcy kredytowego nie trzeba martwić się porównywaniem ofert kredytowych, podejmowaniem negocjacji z bankami i samodzielnym dopełnieniem formalności. Specjalista ten udziela wsparcia na każdym etapie starania się o finansowanie.

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa kredytowego?

Proces ubiegania się o kredyt jest skomplikowany i czasochłonny. Na szczęście dzięki pomocy doradcy kredytowego można go nieco przyspieszyć. Specjalista jest w stanie wynegocjować z bankiem atrakcyjne warunki kredytowania i pomóc w wypełnianiu wszelkich dokumentów. Ponadto potrafi znaleźć korzystne finansowanie, które nadmiernie nie obciąży budżetu klienta. Korzystając z usług doradcy kredytowego, masz pewność, że wybrana pożyczka będzie dla Ciebie atrakcyjna, a jej warunki w pełni korzystne.

Doradca kredytowy – kto mu płaci?

Niemal każda osoba chcąca rozpocząć współpracę z doradcą kredytowym zastanawia się, kto płaci za jego usługi. Otóż w Polsce pośrednicy są opłacani głównie przez banki i instytucje pozabankowe, z którymi współpracują. Oznacza to, iż w oczach klienta prawie nie ma czegoś takiego, jak koszt doradcy kredytowego.

Czy jednak może zdarzyć się, że doradca zażąda wynagrodzenia? Tak, pośrednik ma prawo pobrać opłatę, jeśli wykona dla klienta usługę wykraczającą poza głównym zakres jego zadań. Zatem, aby mieć pewność, że pomoc doradcy kredytowego jest darmowa, przed rozpoczęciem współpracy zapytaj, co obejmuje jego oferta, a jakie usługi są dodatkowo płatne.

Doradca kredytowy – koszt za usługi dodatkowe

Jak zostało wyżej wspomniane, podstawowe usługi doradcy kredytowego są bezpłatne. Jeśli jednak zadania wykraczają poza główny zakres działań specjalisty, ma on prawo pobrać opłatę. Wiele osób zastanawia się, jaka jest wysokość dodatkowych opłat, jednak nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, iż każdy doradca kredytowy samodzielnie ustala koszt poszczególnych usług dodatkowych.

Jak wybrać najlepszego doradcę kredytowego?

Gdy już wiesz, ile kosztuje doradca kredytowy i kto płaci, zapewne zastanawiasz się, jak wybrać najlepszego specjalistę. Otóż najrozsądniej jest sięgnąć po pomoc doświadczonego i wykwalifikowanego fachowca, który działa na rynku od lat i cieszy się dobrymi opiniami. Zanim umówisz się do konkretnego specjalisty, zapoznaj się z opiniami jego klientów. Ponadto sprawdź, jak rozległa jest jego oferta i z iloma bankami współpracuje. Podczas konsultacji nie pokazuj, że znasz się na finansach. Zadawaj mu pytania, na które znasz odpowiedź i zweryfikuj jego odpowiedzi. Dzięki temu będziesz miał pewność, że jest wiarygodnym specjalistą, który nie próbuje Cię naciągnąć, aby zyskać jak największą prowizję.

Ponadto w czasie spotkania z doradcą kredytowym, sprawdź jego podejście do klienta. Specjalista ten powinien potrafić zadawać pytania i słuchać. Ważne jest również to, aby przekazywał wiedzę w sposób jasny i zrozumiały. Dobry doradca kredytowy nie powinien podczas rozmowy z klientem używać typowo branżowych, zawiłych sformułowań. Ważne jest również to, aby dobrze zapoznał się on z sytuacją finansową klienta i potrafił rzetelnie oszacować jego szanse na uzyskanie finansowania. Jeśli doradca sobie z tym nie radzi, skontaktuj się z innym specjalistą.

Zostaw komentarz