Technologia

Jak dbać o komputer? Najważniejsze zasady

Komputery to urządzenia, które w dzisiejszych czasach są dla wielu osób czymś niezbędnym. Wykorzystywane są nie tylko w celach rozrywkowych, ale również jako narzędzie potrzebne do pracy lub nauki. Jednak komputer tak jak każde urządzenie może ulec awarii, dlatego warto podejmować odpowiednie kroki, żeby jak najlepiej o niego zadbać i zminimalizować ryzyko występowania ewentualnych problemów. Na szczęście dbanie o swój komputer wcale nie wymaga podejmowania szczególnie skomplikowanych działań. W poniższym artykule przedstawione zostaną praktyczne porady dotyczące tego, jak prawidłowo dbać o komputer, a także z jakich programów warto skorzystać w celu zapewnienia mu wysokiej funkcjonalności.

Jak dbać o komputer? Czystość to podstawa

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zapewnienie swojemu komputerowi odpowiedniej czystości. W związku z tym, że na komputerze zbiera się dużo różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak chociażby kurz czy okruszki jedzenia należy regularnie go czyścić. Na początek warto zabrać się za zewnętrzne elementy komputera, takie jak mysz, klawiatura czy ekran. Ekran warto regularnie przecierać przeznaczoną do tego celu ściereczką, z kolei w przypadku klawiatury może się okazać przydatne sprężone powietrze, które znacznie ułatwi pozbywanie się zanieczyszczeń. Zalanie komputera może okazać się tragiczne w skutkach, dlatego lepiej będzie trzymać jedzenie i napoje z dala od urządzenia.

Czymś, o czym niestety bardzo dużo osób zapomina, jest czyszczenie wentylatorów, na których niestety wraz z użytkowaniem gromadzi się coraz więcej kurzu. Wentylacja komputera jest niezwykle ważna ze względu na to, że odpowiada za chłodzenie go zwłaszcza w trakcie korzystania z bardziej wymagających funkcji. Zanieczyszczony wentylator może doprowadzić do tego, że komputer się przegrzeje, co zdecydowanie nie jest wskazane.

Jak dbać o komputer, żeby dobrze funkcjonował?

Oprócz działań podejmowanych w związku z czyszczeniem konkretnych elementów znajdujących się w komputerze bardzo istotną rolę odgrywają również czynności zapewniające przyspieszenie pracy komputera. Jedną z rzeczy, które warto robić regularnie, jest czyszczenie dysku. Istnieją różne formy oczyszczania pamięci komputera, ponieważ nie zawsze w grę wchodzi wyczyszczenie wszystkiego, na szczęście istnieje wiele możliwości, które pozwalają na pozbycie się wyłącznie zbędnych plików i programów, które mogą spowalniać komputer. Kolejną kwestią jest usunięcie zbędnych programów, z których się nie korzysta. Dodatkowo co jakiś czas dobrze jest usunąć tymczasowe pliki internetowe, a także opróżnić kosz, w którym znajdują się usunięte elementy, do tego pomocne jest zrobienie porządku na pulpicie i zminimalizowanie znajdujących się na nim ikon. Aktualizowanie komputera również jest ważne, ponieważ wprowadzane w ten sposób zmiany często zwiększają jego wydajność oraz bezpieczeństwo. Regularne restartowanie komputera, a także niepozostawianie go trybie spoczynku na zbyt długi czas również odgrywa istotną rolę, a nie kosztuje żadnego wysiłku.

Jakie programy warto zastosować do polepszenia pracy komputera?

Z pewnością większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że dostępnych jest bardzo wiele skutecznych programów, które po zainstalowaniu mają bezpośredni wpływ na sprawne funkcjonowanie komputera. Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, ponieważ będzie ono chronić urządzenie przed różnymi niebezpieczeństwami, a także poprawi jego wydajność.

Dużą popularnością cieszą się również takie programy, jak CCleaner z licencją, który ma za zadanie usuwać z komputera zbędne pliki, które ograniczają jego pracę. Wśród programów, z których często z powodzeniem korzystają użytkownicy jest cieszący się świetnymi opiniami F-secure, czyli program antywirusowy, który jest bardzo skuteczny. Odpowiednie dbanie o komputer jest niezbędne, jeżeli urządzenie to ma być sprawne i dobrze służyć przez dłuższy czas. Dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym można uniknąć wielu różnych awarii, których naprawa często bywa bardzo kosztowna.

Zostaw komentarz