Technologia

Jaka jest różnica między tonerem a tuszem?

Drukarek używa się w wielu miejscach. To już nie tylko obowiązkowy element wyposażenia biura, ale także większości domów. Materiał pozwalający na druk jednak dość szybko się kończy. Wiele osób zastanawia się, czy toner a tusz to ten sam przedmiot. Bardzo często spotkać się można, że używane są zamiennie, jednak jest to błędne, gdyż stanowią zupełnie odmienne materiały eksploatacyjne. Błędy te mogą wynikać z faktu, że tusz i toner pełnią niemal tę samą funkcję w drukarkach. Jednak działają w urządzeniach różnego typu, stosujących zupełnie inne metody druku. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę, że pomiędzy tonerem a tuszem różnica jest spora i zależy przede wszystkim od mechaniki.


Co to jest toner a tusz i czym się różnią?


Kluczową różnicą między tonerem a tuszem jest kwestia urządzenia, w których są wykorzystywane. Drukarka atramentowa do swojego prawidłowego działania potrzebuje częstego uzupełniania kartridżu za pomocą tuszu. Drukarka laserowa natomiast nanosi druk przy pomocy sproszkowanej postaci tuszu – tonera. Każda z metod ma sporo plusów, jak i minusów.


Jak wygląda druk atramentowy?


Za sprawą mechanicznej pracy głowic tusz jest umieszczany na papierze. Istnieje jeszcze wariant, gdy za pomocą pęcherzyków gazu tusz zostaje wyrzucony w kierunku kartki. Do tej metody niezbędne jest użycie kartridżów bąbelkowych, gdyż odrzut cząsteczki cieczy zachodzi za sprawą podgrzania tuszu. Jest to tzw. druk na mokro, gdyż zachodzi za sprawą wnikającej w papier płynnej substancji.


Jak wygląda druk laserowy?


Mimo że stosując druk laserowy, można uzyskać podobne efekty do atramentowego, mechanika pracy obu drukarek znacznie się różni. Ten sposób oparty jest na zastosowaniu sproszkowanego tuszu – jego cząsteczki są w odpowiedni sposób przenoszone na papier za sprawą wykorzystania elektrostatycznych właściwości i światłoczułego bębna, na który wpada wiązka laserowa przyciągająca cząsteczki. Zaznaczony na bębnie obraz dokładnie tak będzie prezentował się na powierzchni papieru. Technikę tę określa się jako pracę na sucho. Ta metoda szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku monochromatycznych wydruków.


Toner a tusz do drukarki – co wybrać?


W zależności od konkretnych potrzeb, dane rozwiązanie może sprawdzić się lepiej lub gorzej. Wybór drukarki atramentowej będzie wiązał się z niższymi kosztami wstępnymi niż w przypadku modelu laserowego. Jednak eksploatacja będzie miała nieco odrębny skutek finansowy. Dobrą inwestycją będzie zakup drukarki laserowej wymagającej tonerów. Jest to spowodowane licznymi atutami wynikającymi z jej stosowania. W przypadku dłuższego nieużywania tusze ulegają wyschnięciu, natomiast ich ekwiwalenty do laserowych drukarek nie są na to narażone. Także podczas samej eksploatacji tonery zyskują przesadzę. Cechują się zdecydowanie większą wydajnością, a ich koszt zakupu także jest niższy. Tusze powinny być wymieniane dość często w przeciwieństwie do tonerów. Podsumowującą kwestią może być fakt, że drukarki laserowe są po prostu wydajniejsze. Sprawdzą się w szczególności u osób, które sporo drukują.

Drukarka atramentowa wykorzystująca tusz będzie tańsza przy zakupie, jednak jej eksploatacja okaże się znacznie droższa. Natomiast zakup sprzętu laserowego wiązać się będzie z większą inwestycją początkową, jednak użytkowanie kosztuje o wiele mniej. Wszystko jest zależne od częstotliwości drukowania i posiadanego budżetu, który będzie można przeznaczyć na zakup drukarki.


Toner do drukarki HP LaserJet P1102


Drukarki HP LaserJet P1102 są dość często wybierane przez użytkowników, mimo to stale cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Wariantów jest sporo. Wybrać można zarówno oryginalne tonery do drukarki HP LaserJet p1102, jak i ich tańsze ekwiwalenty. Są często równie wydajne, co oryginały, jednak nie posiadają certyfikatów. Warto użyć dedykowanych produktów przez producenta sprzętu, gdyż w razie jakichkolwiek problemów zamienniki mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg ewentualnej reklamacji produktu. Warto wziąć te aspekty pod uwagę podczas wybierania zarówno tonerów, jak i tuszów.

Zostaw komentarz