Budowa

Jak postawić ściankę działową z drewna lub karton gipsu?

Montaż ścianek działowych może mieć praktyczne i wielofunkcyjne zastosowanie. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad postawieniem konstrukcji z karton gipsu, koniecznie przeczytaj poniższy materiał. Dzięki niemu dowiesz się, jak ją poprawnie zamontować oraz poznasz jej wady i zalety.

Jak zrobić ściankę działową? Jej przeznaczenie i metody montażu

Ścianka działowa może pomóc w wygospodarowaniu i uporządkowaniu wybranej przestrzeni, podzielić większe pomieszczenie na dwa mniejsze oraz może wyodrębnić miejsce, w którym przebywa dziecko, zapewniając mu tym samym ciszę i spokój. Do czego jeszcze stosuje się ściankę działową? Na pewno można jej użyć w celu oddzielenia miejsca w łazience pomiędzy strefą kąpielową a toaletową lub stworzenia małej garderoby.

Decydując się na budowę ścianki działowej, warto byś miał na uwadze możliwość zastosowania dwóch metod jej konstrukcji – pomoże to właściwie oszacować koszty, z jakimi będziesz musiał się mierzyć oraz pozwoli na przygotowanie podstawowych narzędzi niezbędnych do jej montażu.

  • technika szkieletowa sprawdzi się, jeśli nie zależy Ci na walorach estetycznych, a zbudowana ścianka będzie miała za zadanie dzielić konkretne pomieszczenie gospodarcze. Taki system inaczej jest nazywany ścianką z karton gipsu i polega na budowie szkieletu ramowego z profili metalowych lub aluminiowych, na które następnie zakłada się płyty z karton-gipsu
  • technika „na mokro” sprawdzi się, jeśli ścianka będzie umieszczona w reprezentatywnym pomieszczeniu. Inaczej nazywana murowaną ścianką, technologia ta jest wysoce wytrzymała i estetyczna. Jest też nieco bardziej długotrwała w montażu.

Jak postawić ściankę z karton gipsu?

By postawić ściankę działową z płyt gipsowych, należy najpierw odpowiednio przygotować podłoże, na którym zostanie postawiona ścianka. Jak to zrobić? Po prostu pozbądź się wykładzin, dywanów czy innych dekoracyjnych elementów, które mogą utrudniać pracę.

Następnie tworzony jest szkielet ramowy ścianki poprzez profile aluminiowe (można wykorzystać również drewniane lub metalowe), które montuje się do podłoża, sufitu oraz ścian bocznych. Kolejnym krokiem będzie zamknięcie wykonanego stelażu z obu stron płytami z karton-gipsu. W środku wnętrza ścianki dodatkowo można umieścić wełnę akustyczną, która doskonale przytłumi „głuche” odgłosy. Na samym końcu pozostaje tylko tapetowanie, wykonanie gładzi gipsowej czy malowanie.

Jak zbudować ściankę działową metodą na mokro?

Metoda na mokro jest zdecydowanie bardziej wytrzymała od poprzedniej, polecana, jeśli chcesz, by wybudowana ścianka działowa służyła Ci na lata. Jest też niestety nieco trudniejsza i bardziej długotrwała. Sposób ten pozwala na ewentualne zawieszenie ciężkich elementów, ocieplenie pomieszczenia lub jego wygłuszenie.

Jak się do tego zabrać?

By postawić ściankę działową z cegły, zaczynamy od położenia warstwy papy. Kolejnym krokiem będzie tradycyjne murowanie za pomocą wcześniej przygotowanej zaprawy. W tym przypadku przyda się tutaj pręt zbrojeniowy, który powinno się stosować co trzecią warstwę papy. Oczywiście na samym końcu, jak podczas poprzedniej metody malowanie i ewentualne zdobienia ścianki wykonuje się na samym końcu.

1 Komentarz

Zostaw komentarz