Malutka kuchnia w bloku to duży problem ze względu na ciasnotę. W niektórych przypadkach pojawia się konieczność kupowania mebli na wymiar. Można jednak urządzić ją tak, aby spełniała nie tylko swoje podstawowe funkcje, ale i była ładna. Połączenie kuchni z salonem nie musi być minusem, a szereg rozwiązań zaprojektowanych przez architektów wnętrz oraz projektantów mebli ułatwi codzienne funkcjonowanie. Co należy uwzględnić w projekcie kuchni w bloku? Jaki styl wnętrza będzie odpowiedni dla ciasnej przestrzeni?
Ergonomia w ciasnej kuchni
Aranżacje małej kuchni to nie lada wyzwanie dla architekta wnętrz. Pomieszczenie musi być jednocześnie funkcjonalne i ergonomiczne – urządzone tak, aby łatwo można się było w nim poruszać. Tutaj liczy się każdy centymetr! Dlatego też wielu architektów decyduje się na zamówienie mebli na wymiar. W kuchni powinno znaleźć się miejsce do gotowania, mycia warzyw i owoców i takie do przechowywania produktów żywnościowych. Pomieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów wymaga doskonałej znajomości ergonomii – wszystko musi być pod ręką, aby przygotowywanie posiłku trwało w miarę możliwości jak najkrócej. Ważne są również bezpieczeństwo i dobre oświetlenie.
Połączenie kuchni z salonem
Aranżacja małej kuchni, która w dodatku jest połączona z salonem, powinna uwzględniać użycie zabudowy. Zasłonięcie sprzętów kuchennych zabudową w jednolitym stylu i kolorze sprawi, że aranżacja będzie spójna. Jest to ważne ze względu na estetykę całego mieszkania. Przejściem między kuchnią i salonem może być wyspa do gotowania. Ten wysoko umiejscowiony blat może także pełnić rolę stołu, przy którym ustawione będą hokery – wysokie taborety. Jeśli kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie, i niewiele jest w niej miejsca na spożycie posiłku, można pokusić się o zakup stolika ze składanym blatem i składanych krzeseł.
Wystrój wnętrza
Nowoczesne stylizacje kuchenne bazują na kolorach takich jak biele, szarości i naturalne odcienie drewna. W odważniejszych aranżacjach pojawiają się nieduże akcenty mocniejszych barw. Miejsce na ścianie między blatami i wiszącymi półkami to powierzchnia, którą warto ozdobić fototapetą szklaną. Zdjęcia pejzaży i przestrzeni miejskiej powiększają wnętrze optycznie, zaś dobrze kojarzące się akcenty kuchenne (zdjęcia owoców, warzyw, kwiatów) ożywią aranżację. Ważne jest, aby kuchnia była urządzona w jednolitym stylu. W oknie mogą zawisnąć rolety dzień-noc lub fotorolety zdobione kolorowymi deseniami. Aranżacja małej, wąskiej kuchni w domu powinna także uwzględniać aspekty higieniczne.
Jak dobrze zadbać o czystość w małej kuchni?
Nad piecem do gotowania należy umieścić okap, który będzie wyprowadzał z kuchni zapachy oraz wilgotne opary powstające podczas gotowania. Podłogę i ściany najlepiej wyłożyć płytkami ceramicznymi, które łatwo umyć. Lecz ścianę można pomalować także specjalną farbą przeznaczoną do tego typu pomieszczeń – pomalowane powierzchnie można przecierać na mokro, są odporne na tłuszcz i grzyby. Kuchnia to wnętrze, gdzie powinny pojawić się aromatyczne przyprawy, dlatego wielu właścicieli decyduje się na ustawienie na parapecie okiennym ziół doniczkowych. Jeśli jednak rośliny stoją tam z czysto estetycznych potrzeb, warto zamienić je na rośliny sztuczne, które łatwiej utrzymać w czystości.
Ogrom informacji w tej treści jest niesamowity