W każdym budynku musi być zainstalowany system wentylacyjny. Najczęściej jest to wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechaniczna. Aby mógł działać prawidłowo, konieczne jest sprawne działanie przewodów wentylacyjnych. Rury bezpośrednio wpływają na jakość powietrza dostarczanego do wnętrza budynku. Co jednak ważne, konkretny rodzaj musi być dostosowany do systemu wentylacji. Jakie zatem rury stosować należy w wentylacji grawitacyjnej, a jakie w wentylacji mechanicznej?
Rodzaje rur wentylacyjnych
Zacząć trzeba od tego, jakie rury do wentylacji współcześnie się wykorzystuje. Wyróżnić można tu przede wszystkim rury izolowane oraz nieizolowane. Rury w systemach wentylacyjnych różnią się od siebie także swoim kształtem. I tak wymienić można tu rury o przekroju prostokątnym, okrągłym oraz owalnym. Produkowane są także z różnych materiałów. Przede wszystkim jest to stal, metal, ocynk oraz PCV. Dziś najpowszechniej stosuje się w systemach wentylacji rury izolowane. Nieizolowane znajdują swoje zastosowanie jedynie w przypadku krótkich odcinków. Wynika to z tego, że wykorzystanie tych wersji wiąże się z ryzykiem powstawania skroplin, które mogą prowadzić do zawilgocenia i niszczenia ścian. Jeśli chodzi o kształt rur, to najczęściej stosuje się owalne lub okrągłe. Zajmują one po prostu mniej miejsca. Rury wentylacyjne podzielić można jeszcze na te sztywne i elastyczne. Pierwszy rodzaj wykonywany jest ze stali, blachy ocynkowanej, aluminium oraz z miedzi. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei rury elastyczne produkuje się z PCV.
Jakie rury do wentylacji grawitacyjnej?
Aby system wentylacji grawitacyjnej mógł działać sprawnie i wydajnie, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej siły ciągu pionowego zamontowanych rur wentylacyjnych. Wartość siły uzależniona jest bezpośrednio od oporów, jakie pokonuje powietrze podczas przemieszczania się przez rury. Im zamontowane rury są gładsze, tym mniejsze są opory powietrza. W związku z tym w systemach wentylacji grawitacyjnej najczęściej montowane są rury wentylacyjne gładkie spiro. Innym często stosowanym rozwiązaniem są wykonane z blach bądź z PCV.
Jakie rury do wentylacji mechanicznej?
W przypadku systemu wentylacji mechanicznej możliwe jest stosowanie zarówno rur gładkich spiro sztywnych, jak i rur elastycznych flex. Oba rodzaje spełnią doskonale swoje zadanie. Ważne jest jednak, aby zostały prawidłowo zamontowane. W przypadku wentylacji mechanicznej warto wspomnieć o rurach wentylacyjnych do okapu. Niezwykle ważne jest tu zapewnienie jak najlepszych parametrów pracy urządzenia. Konieczne będzie zatem zastosowanie takich rur, które wydajnie będą odprowadzać zanieczyszczone powietrze poza budynek, a dodatkowo zapewnią cichą pracę systemu wentylacyjnego. Dlatego tego celu często wykorzystuje się sztywne i gładkie rury wentylacyjne. Dodatkowo średnica tych rur musi być dokładnie taka sama jak średnica wylotu wentylatora urządzenia.
Dawno żadna lektura mnie tak nie wciągnęłą, przeczytane od deski do deski