Jakość powietrza, którym oddychasz, w dużym stopniu wpływa na Twoje samopoczucie oraz na to, czy przebywanie w domu jest dla Ciebie komfortowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oprócz czystości, liczy się też jego wilgotność. Dlatego warto zaopatrzyć się nie tylko w oczyszczacz, ale też w nawilżacz. Dzięki temu zadbasz o dobrą jakość powietrza. Jaka powinna być wilgotność w domu? Jak sprawdzić jej poziom? Czym grozi przebywanie w nieodpowiednio nawilżonym pomieszczeniu?
Czym jest wilgotność powietrza i ile powinna wynosić w domu?
Wilgotność to, najprościej mówiąc, zawartość pary wodnej w powietrzu. Może być wyrażana na różne sposoby, jednak najczęściej używa się wartości względnej. Wilgotność względna to stosunek cząstkowego ciśnienia pary wodnej do prężności pary wodnej nasyconej. Wartość ta najczęściej wyrażana jest w procentach.
Zatem jaka wilgotność w domu będzie odpowiednia? Optymalna wartość wilgotności dla człowieka to 40–60%. Takie warunki pozwalają na komfortowe oddychanie, mówienie czy spanie. Warto również wspomnieć, że ten poziom wilgotności jest też korzystny dla mebli i innych przedmiotów znajdujących się w domu.
Pamiętaj, że zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie wraz z temperaturą. Oznacza to, że latem powietrze staje się bardziej wilgotne, a zimą suche. Co ciekawe, naturalny poziom wilgotności w poszczególnych porach roku jest odwrotny do tego zalecanego. Im wyższa temperatura, tym lepiej dla człowieka, jeśli powietrze jest bardziej suche. Dzięki temu pleśń i grzyby nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Zimą natomiast powietrze powinno być bardziej nawilżone.
Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?
Wiesz już, jaka powinna być wilgotność w pokoju, ale czy wiesz, jak sprawdzić jej poziom? Możesz to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia, czyli higrometru. Higrometr pozwala zmierzyć zawartość pary wodnej w powietrzu, dzięki czemu na bieżąco możesz zadbać o prawidłową wilgotność w domu. Na rynku dostępne są zaawansowane higrometry, które można podłączyć do nawilżacza i automatycznie regulować poziom pary wodnej.
Skutki nieodpowiedniej wilgotności w domu
Prawidłowa wilgotność w domu to podstawa, jeśli chcesz czuć się komfortowo i dobrze spać. Zbyt suche powietrze będzie wpływało negatywnie na Twoją skórę oraz śluzówki. Do objawów przebywania w zbyt niskiej wilgotności powietrza w domu zaliczyć można: drapanie w gardle, infekcje górnych dróg oddechowych, suchy kaszel i katar.
Warto też wspomnieć, że zbyt wysoka wilgotność w domu również może mieć swoje konsekwencje. W takich warunkach rozwijają się grzyby, pleśń, roztocza i wirusy. Dodatkowo przebywanie w zbyt wilgotnym powietrzu może powodować infekcje skóry, złe samopoczucie i problemy z oddychaniem.
Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu to podstawa. Warto o tym pamiętać, aby nie narażać się na choroby, niespokojny sen i złe samopoczucie. Jeśli powietrze w Twoim domu będzie zbyt suche, koniecznie zaopatrz się w nawilżacz.
Inteligencję i poziom autora widać od razu – świetna treść!