Organizacja

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu – koszty

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu umożliwia dostosowanie temperatury do własnych preferencji. Co ważne, w przypadku, gdy lubimy chłód, nie będziemy płacić wysokich rachunków za ogrzewanie w zimie. W przypadku mieszań bez kotłów gazowych opłaty bardzo często dzielone są na wszystkich mieszkańców bloku, co mocno podnosi koszt ogrzwania. Czy warto zdecydować się na zakup nowego mieszkania, które nie jest przyłączone do centralnej sieci miejskiej?

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu – koszty

Czy ogrzewanie gazowe można zamontować w każdym mieszkaniu?

Niestety, nie zawsze możemy na własną rękę zamontować piecyk gazowy, który umożliwi samodzielne podgrzewanie wody i kaloryferów. Spółdzielnie mieszkaniowe w swoich regulaminach często zabraniają takich praktyk lub uzależniają je od wydania zezwolenia. Warto więc zorientować się, czy będzie to możliwe, kupując nowe mieszkanie Ogrzewanie gazowe to bez wątpienia możliwość zaoszczędzenia sporych pieniędzy w sezonie grzewczym. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, dla osób preferujących umiarkowane ciepło w pomieszczeniach.

Jeśli istnieje możliwość podłączenia kotłów gazowych, sprawa wydaje się całkiem prosta. Koszt samego pieca powinien zamknąć się w kilku tysiącach złotych. Decydując się na dwufunkcyjny piec gazowy, będziemy mieć możliwość zarówno centralnego ogrzewania, jak i podgrzewania wody do celów użytkowych. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie popularne w domach jednorodzinnych, gdzie umieszcza się zasobnik na wodę, która podgrzewana jest stale z wykorzystaniem kondensacyjnych pieców. Zapewniają one wysoką efektywność i niską cenę.

Ogrzewanie gazowe mieszkania –  cena

Cena ogrzewania gazowego w mieszkaniu jest zależna od ilości zużytego surowca. Nie da się jej jednoznacznie określić, ale uśredniając, można przyjąć, że koszt ogrzania siedemdziesięciometrowego mieszkania w bloku z wykorzystaniem paliwa gazowego powinien zamknąć się w 250 zł miesięcznie. Suma ta niestety wzrośnie od 2022 roku na skutek ogromnej podwyżki cen gazu. Oczywiście kwota ta uwzględnia miesiące zimowe z temperaturą poniżej 0 stopni Celsjusza na dworze. W miesiącach letnich za ogrzewanie mieszkania nie zapłacimy ani złotówki W przypadku cieplejszych zim i dużej ilości słońca rachunki są zdecydowanie mniejsze. To wszystko sprawia, że pomimo wysokich podwyżek gazu ogrzewanie nim jest ciągle opłacalne.

Pamiętajmy, że montaż kotła gazowego nie jest możliwy w każdym mieszkaniu. Musi ono być wyposażone w komin spalinowy i nie każdy budynek dysponuje takim podłączeniem. Wybierając ogrzewanie gazowe, musimy mieć świadomość, że kotły wymagają okresowej konserwacji i przeglądów. Pomimo tego i tak wydają się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od przyłącza do sieci miejskiej.

Ogrzewanie gazowe kosztuje w mieszkaniu tyle, że decydując się na takie rozwiązanie wraz z podgrzewaniem ciepłej wody, jesteśmy w stanie oszczędzić przynajmniej 1000 zł rocznie. To spora oszczędność, która sprawia, że coraz więcej osób, jeśli ma taką możliwość, decyduje się na piec gazowy.

1 Komentarz

Zostaw komentarz