Budowa

Ściana z cegły w salonie – jak ją zrobić i zaaranżować?

Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją swojego wnętrza, z pewnością mierzysz się wieloma dylematami. Nie łatwo jest bowiem zaprojektować pomieszczenie w wybranym stylu nie będąc architektem lub dekoratorem wnętrz. Są jednak materiały pasujące do każdej estetyki – między innymi cegła, której wygląd może działać bardzo pozytywnie na kreowaną przestrzeń. W poniższym artykule dowiesz się, jak zrobić ścianę z cegły i w jaki sposób właściwie ją zaaranżować!

Ściana z cegły – odpowiedni materiał do każdego stylu i wnętrza

Cegła to jeden z niewielu materiałów wykończeniowych, pasujący do niemalże każdego wnętrza. Swoim unikalnym wyglądem tworzy industrialny klimat, nawet w najbardziej wysublimowanym pomieszczeniu.

Decydując się na ceglaną aranżację, należy pamiętać o jednej zasadzie – instaluje się ją zazwyczaj w niezwykle barwnych pomieszczeniach. To dzięki odpowiedniej kompozycji kolorystycznej, ceglana ścianka stworzy mieszankę idealną i nada wnętrzu unikalny, ponadczasowy wygląd.

Choć wiele osób, decydujących się na postawienie ścianki z cegieł, zostawia ją w jej klasycznych, naturalnych barwach, istnieją też osoby wybierające ściankę z białej cegły, nadając jej tym samym chłodnego, tajemniczego wyglądu. Wówczas przemalowują oryginalne ceglane bryły białą farbą. 

Ściana z cegły – jak zrobić?

Ściankę ceglaną można wykonać na dwa sposoby – jeśli mieszkasz w budynku wykonanym z cegły, należy usunąć tynk ze ścian lub wymurować nową.
W takiej sytuacji nie trzeba kupować tylu materiałów, jak w przypadku zainstalowania nowej ceglanej aranżacji, wystarczy tylko usunąć tynk z wybranej powierzchni i odpowiednio ją zamalować.
Samo skuwanie musi być wykonane dość precyzyjnie, bowiem zależy nam na ładnych, nienaruszonych bryłach. Jeśli natomiast podczas usuwania tynku dojdzie do uszkodzenia powierzchni cegieł, należy uzupełnić ich ubytki masą szpachlową.
Kolejnym krokiem, który warto zrobić po skuciu tynku, będzie malowanie cegieł farbą. To bardzo istotne, jeśli pragnie się uzyskać estetyczny wygląd całości. Pamiętaj jednak, by nie nakładać farby przed uprzednim oczyszczeniem nawierzchni cegieł z zanieczyszczeń – możesz to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej mydłem i drucianej szczotki. Do tego zabiegu używa się z reguły farby akrylowej na bazie wody w kolorze białym lub rzadziej wybieranym, ceglanym. Wybraną powierzchnię należy pomalować co najmniej dwa razy.

Ściana z cegły – jak zabezpieczyć?

Sposób ten jest o wiele bardziej skomplikowany, niż poprzedni, bowiem potrzebna jest tu konsultacja ze specjalistą, który powie nam, jakie obciążenie jest dopuszczalne w przypadku stropu. To od niego zależy, czy zbudujemy całą ścianę, czy tylko słup z cegły.
Do budowy własnej, ceglanej ścianki używa się najczęściej brył w dobrym stanie z rozbiórki, a ich murowanie wymaga dużej precyzji. Należy zwrócić uwagę nie tylko na równą zaprawę warstw, ale i samo nakładanie, które nie pobrudzi elementów ceglanej aranżacji. Po wymurowaniu ostatnim elementem będzie pokrycie całej powierzchni poprzez bezbarwny impregnat hydrofobizujący, nie zmieniający barwy brył.

Ściana z imitacji cegły – niska cena i szybkość wykonania

Jeśli marzysz o ceglanej ścianie, ale i sama wizja przygotowania wraz z ceną aranżacji Cię przeraża, nie musisz rezygnować ze swoich wymarzonych, dekoracyjnych założeń! Wystarczy wykończyć ściankę płytkami cegłopodobnymi. Wprawdzie nie wygląda ona tak autentycznie, jak prawdziwe klocki, jednak świetnie dopełni charakteru Twojego wnętrza.
Ścianka z imitacji cegły oprócz tańszego nakładu finansowego, szerokiego wyboru kolorów i designu płytek, jest też o wiele łatwiejsza w wykonaniu. To zasługa materiałów, które są cieńsze i lżejsze od klocków cegieł, dzięki czemu montaż na wybranej powierzchni jest dużo łatwiejszy.

1 Komentarz

Zostaw komentarz