Ogród

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – jakie wybrać?

Jeśli posiadasz swój ogród lub działkę możesz na niej zasadzić najróżniejsze gatunki kwiatów, owoców i bylin w wybranej przez Ciebie kompozycji, przyciągająca uwagę gości lub harmonizująca się z otaczającym ją terenem. Jeśli jednak jeszcze nie wpadłeś na pomysł, jak udekorować zieleniec, koniecznie zerknij na poniższy artykuł. To pozwoli Ci wybrać najpiękniejsze krzewy do małego ogrodu, według własnych upodobań!

Jakie krzewy ozdobne do ogrodu?

Poniższe propozycje skupiają się głównie na ciekawych krzewach do ogrodu. Pasują one odpowiednio zarówno do tych mniejszych działek, jak i tych obszerniejszych, potężniejszych sadów.

Róża

Krzew róży bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Swój przydomek zawdzięcza bowiem delikatnym, kaszmirowym płatkom o zniewalającym, odurzającym wręcz zapachu. Róża nie jest jednak łatwa do uprawy, potrzebuje oddychającej, żyznej ziemi o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Dodatkowo, aby właściwie rosła, musi mieć zapewnione odpowiednie nasłonecznienie (by uniknąć jej zagrzybienia), lekką przewiewność oraz ochronę przed silnymi wiatrami. Róże idealnie komponują się z sadzonymi same, bez towarzystwa innych kwiatów (np. w grupach lub na kształt żywopłotu) lub przy rabatach i klombach.

Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta to ten rodzaj roślin, który zachwyca nie tylko pięknymi kwiatami, ale i swoją monumentalnością – potrafi bowiem osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Występuje w najróżniejszych odmianach, które można rozróżnić przez zabarwienie – białe, dwubarwne lub różowe. Najlepiej posadzić ją w próchnicznej, ale żyznej glebie, która nie posiada kwaśnego odczynu – wówczas będzie rosła, jak na przysłowiowych „drożdżach”.

Jakie krzewy owocowe do ogrodu?

Jedną z zalet posiadania własnego ogródka jest możliwość zasadzenia wybranych krzewów owocowych. Dzięki ich owocom, lato w domu może smakować naprawdę smakowicie! Jakie owoce najczęściej sadzi się na polskich działkach?

Malina

Smaczne i soczyste owoce, czyli znana wszystkim polska malina, wbrew pozorom posiada wiele swoich odmian. Najczęściej, jednak sadzi się „Polkę”-  dojrzewającą w lipcu i w sierpniu i „Polanę”- obfitująca w owoce w lipcu, sierpniu i wrześniu. Kwestia plonów maliny jest zależna od jej pędów – te plonujące w sierpniu i we wrześniu są jednorocznymi pędami, a pędy dwuletnie charakteryzują się owocami dawanymi przez malinę w czerwcu i w lipcu.

Porzeczka

Równie często sadzonymi krzewami owocowymi, co maliny są porzeczki – dzielą się one na odmiany czerwone, czarne i białe, różniące się od siebie smakiem. Najbardziej płodną porzeczką jest ta czerwona, dająca smaczne, soczyste owoce o lekko kwaskowym smaku. Idealnie nadają się one do wykorzystywania na desery, ciasta, czy do samodzielnego jedzenia. Owoce czarnej porzeczki dojrzewające już na początku lipca, najczęściej wykorzystuje się do kompotów, soków, czy przetworów domowych.

1 Komentarz

Zostaw komentarz