Budowa

Wylewka betonowa – grubość, proporcje i porady jak zrobić

Wylewna betonowa pełni bardzo ważną funkcję. Stanowi ona bowiem ostatnią warstwę podłogi przed ułożeniem posadzki. To właśnie od jakości wylewki betonowej zależy to, czy posadzka będzie trwała, wytrzymała oraz czy będzie się dobrze prezentowała. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak taką wylewkę przygotować w sposób prawidłowy.

Wylewka z betonu

Wylewka betonowa to mieszanka, którą tworzy się, łącząc ze sobą cement, kruszywa oraz dodatki modyfikujące. Wylewka betonowa od lat stosowana jest w budownictwie i wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Powszechne stosowanie wylewki betonowej wynika m.in. stąd, iż jest to bardzo dobry podkład pod dalsze wykończenie podłogi, choćby panelami bądź płytkami. Warto dodać, że wylewka betonowa może pełnić funkcję również samodzielnej posadzki. Dlatego też często stosowana jest w zakładach przemysłowych czy różnego rodzaju fabrykach. Świetnie sprawdza się także w przypadku przydomowych garaży.

Jak zrobić wylewkę betonową?

Wylewkę betonową zakupić można w postaci gotowej mieszanki. Może mieć ona konsystencję gęstoplastyczną bądź półsuchą. Mieszanka o konsystencji półsuchej jest bardziej wytrzymała na ściskanie oraz cechuje się mniejszym kurczem podczas wysychania. Oczywiście wylewkę betonową można zrobić samodzielnie. Najważniejszy jest tu prawidłowy dobór proporcji wylewki betonowej. Aby przygotować 1m3, wykorzystać należy 250 kg cementu, 120 l wody zarobowej, 1700 kg kruszywa (piasku lub żwiru) oraz jedno opakowanie plastyfikatora. Wszystkie składniki muszą być bardzo dokładnie wymieszane. Najpierw połączona powinna być część wody z plastyfikatorem. Następnie dodać należy kruszywo i cement. Ostatni krok to dodanie pozostałej ilości wody. Po wymieszaniu wszystkich składników powstać powinna jednorodna masa betonowa. Istotne pytanie, na które należy jeszcze odpowiedzieć, dotyczy tego, ile betonu będzie potrzebne na wylewkę. To uzależnione jest od kilku czynników. Jednym z nich jest grubość wylewki betonowej, jaką chce się uzyskać.

Przygotowanie terenu i naniesienie wylewki betonowej

Przygotowanie wylewki betonowej to jeden, bardzo ważne jest równie odpowiednie przygotowanie terenu. Podłoga musi być właściwie zaizolowana i zazbrojona. Bardzo ważne jest także wykonanie dylatacji obwodowych, pośrednich oraz rozdzielczych. Ważne jest również, aby teren był dokładnie zagruntowany. Dzięki temu wylewka będzie miała większą przyczepność. Musi być oczywiście również prawidłowo naniesiona na podłoże. Istotne jest, aby rozłożona była równomiernie. Dlatego prace te warto wykonywać z poziomicą. Dzięki temu narzędziu możliwe będzie systematyczne sprawdzanie czy powierzchnia wylewki na pewno jest równa. Po wylaniu masy należy ją zacierać ruchami kolistymi i wygładzać. Najlepiej do tego celu sprawdzi się styropianowa lub drewniana paca. Wytworzenie i położenie wylewki betonowej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pamiętać trzeba tylko o tym, aby stosować się do zaleceń i być dokładnym. Powyższe porady odnoście wylewki betonowej, z pewnością będą pomocne.

1 Komentarz

Zostaw komentarz