Budowa

Jak zabezpieczyć balkon przed deszczem? Zabezpieczanie tarasu i balkonu przed przeciekaniem

Taras i balkon pełnią dwie ważne funkcje. Po pierwsze, to miejsce wypoczynku. Po drugie, zarówno mogą być miejscem dekoracyjnym. Narażone będą one na negatywnie działanie warunków atmosferycznych. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie tarasu i balkonu przed przeciekaniem. Jak zrobić to prawidłowo?

Dlaczego zabezpieczenie tarasu przed przeciekaniem jest ważne?

Brak właściwego zabezpieczenia tarasu i balkonu może powodować spore problemy. Przede wszystkim jest to powstawanie zastoisk wodnych oraz przecieków. Dodatkowo brak zabezpieczenia to również ryzyko zawilgocenia posadzki, a to doprowadzi może to pojawienia się pleśni oraz grzybów. Te zwykle powstają na ścianach, które stykają się tarasem lub balkonem. Pleśń i grzyby mogą powodować pękanie oraz odpadanie płytek. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, jak zabezpieczyć przestrzeń przed deszczem we sposób właściwy.

Jakie materiały zastosować do zabezpieczenia tarasu i balkonu?

Jedną z najważniejszych kwestii w zakresie zabezpieczenia tarasu i balkonu jest wybór odpowiednich materiałów. Najlepiej sprawdzą się tu profile okapowe oraz warstwa uszczelniająca. Jeśli chodzi o profile okapowe, to dobrze jest wybrać te wykonane z aluminium. Dzięki temu możliwe jest ich łatwe dopasowanie do kształtu balkonu lub tarasu. Poza tym aluminiowe profile okapowe są odporne na działanie korozji oraz zmienne warunki atmosferyczne. Co ważne, konstrukcja profili okapowych gwarantuje skuteczne odprowadzanie wilgoci z warstw posadzkowych. Zabezpieczenie tarasu przed wodą możliwe jest również dzięki warstwie uszczelniającej. Dobrze, jeśli będzie to warstwa hydroizolacyjna o właściwościach elastycznych. Niwelują one bowiem natężenia konstrukcyjne i termiczne posadzki. Poza warstwą uszczelniającą na krawędziach tarasu lub balkonu warto dodatkowo zastosować taśmę wzmacniającą.

Jak zabezpieczyć balkon przed wodą samodzielnie?

Chcąc zabezpieczyć taras lub balkon zacząć należy od przygotowania podłoża. Na początku usunąć należy starą warstwę płytek. Dopiero wówczas przejść można do wykonania nowego podłoża. Pamiętać należy o zachowaniu spadku 1-2% w stronę okapu. Dzięki temu woda będzie swobodnie spływać. Kolejny krok to montaż profili okapowych. W tym celu należy wywiercić otwory, w których zamocować trzeba narożniki. Następnie zamocować musimy odcinki proste na czole i bokach balkonu lub tarasu. Ważne jest, aby pozostawić 2 mm przerwy dylatacyjnej, która wypełniona powinna być elastyczną masą uszczelniającą. Kolejny krok polega na pokryciu warstwą uszczelniającą.

Warstwa nałożona powinna być także na profile okapowe w tej części, w której nachodzi na posadzkę balkonu lub tarasu. W miejscach, w których profile okapowe stykają się z podłożem, zastosować należy dodatkowo taśmę wzmacniającą. Odpowiadając na pytanie, jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem, nie można zapomnieć o prawidłowym sposobie układania płytek na zaprawie klejowej. Pamiętać trzeba, aby szerokość spoin między płytkami wynosiła min. 6 mm. Do ich wypełnienia zastosować należy specjalistyczny materiał przeznaczony do zastosowań zewnętrznych. Wiedząc już, jak zabezpieczyć taras przed przeciekaniem można przejść do pracy. Stosując się do powyższych wskazówek, można być pewnym, że zabezpieczenie będzie trwałe i to przez wiele lat.

1 Komentarz

Zostaw komentarz