Technologia

Agregat prądotwórczy do domu – jak działa i jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy często jest kupowany jeszcze na etapie budowania domu. Można bowiem wówczas podłączyć do niego narzędzia budowlane. Po zakończeniu prac i wprowadzeniu się agregat oczywiście także znajduje swoje zastosowanie. Jest niezastąpiony w przypadku awarii zasilania oraz braku energii elektrycznej. Urządzenie przydaje się także w ogrodzie czy na działce. Na rynku dostępne są różne modele, warto zatem wiedzieć, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać.

Co to jest i jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie służące do wytwarzania energii elektrycznej. Składa się z prądnicy i silnika, który zasilany jest benzyną lub olejem napędowym. Stanowi niezwykle przydatny sprzęt, dlatego każdy właściciel domu powinien mieć go na wyposażeniu. Sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, w której następuje awaria zasilania, a dom pozbawiony jest dostępu do energii elektrycznej. Agregat dostarczy prąd i dzięki temu można zasilić różne urządzenia. 

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Na rynku dostępne są różne urządzenia tego typu. Podzielić można je na agregaty jednofazowe oraz trójfazowe z rozruchem. Pierwszy typ jest wystarczający do zasilania urządzeń elektrycznych o napięciu nie większym niż 230 V, czyli domowy sprzęt RTV i AGD. Z kolei drugi typ dostarcza energii sprzętom elektrycznym o napięciu do 400 V. Przydaje się do zasilenia np. urządzeń budowlanych i elektronarzędzi.

Agregaty prądotwórcze różnią się od siebie także pod kątem zamontowanego w nich silnika napędowego. Wyróżnić można tu jednostki benzynowe, wysokoprężne oraz akumulatorowe. Dodatkowo urządzenia mogą charakteryzować się również innym sposobem rozruchu. Pod tym kątem wyróżnia się sprzęt ręczny oraz automatyczny. Jak uruchomić agregat prądotwórczy tego typu? Włączenie ręcznego modelu następuje za pomocą linki rozruchowej. Z kolei automatyczne samoczynnie załączają rezerwy.

Agregat prądotwórczy – jaki wybrać?

Aby wybrać odpowiedni model agregatu, w pierwszej kolejności odpowiedzieć trzeba sobie na pytanie, jakie urządzenia ma on zasilać oraz jak często i gdzie będzie wykorzystywany. Jeśli będzie stosowany dość rzadko, np. od czasu do czasu na działce, to w zupełności wystarczy urządzenie przenośne, zasilane akumulatorowo bądź benzyną. Natomiast jeśli agregat ma być wykorzystywany w domu, to dobrym wyborem będzie model jednofazowy. W przypadku prowadzenia prac budowlanych postawić należy na urządzenie trójfazowe. Wybierając agregat prądotwórczy do domu, szczególną uwagę zwrócić należy na moc sprzętu, która wyrażona jest w kilowatach (kW). Wartość musi być większa od łącznej mocy pobieranej przez zasilane urządzenia.

Jak podłączyć agregat do instalacji domowej?

Przed podłączeniem urządzenia określić należy sposób jego użytkowania. Jeśli agregat zasilać ma cały dom w przypadku awarii, to konieczna będzie zgoda zakładu energetycznego. Ważne jest również, aby urządzenia nie podłączać samemu, jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie. Lepiej zlecić to fachowcowi, który zamontuje agregat wraz ze wszystkimi potrzebnymi sterownikami.

Zostaw komentarz