Ogród

Drzewa owocowe – sadzenie, pryskanie i przycinanie

Drzewa oraz krzewy owocowe wymagają silnego i regularnego przycinania. Co ważne, roślinom można nadawać odpowiedni kształt oraz stymulować rozwój pędów. Warto zatem wiedzieć, jak i kiedy sadzić drzewa owocowe.

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Najlepszy czas na sadzenie drzew owocowych to jesień lub wczesna wiosna. Młode rośliny należy sadzić w stanie spoczynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych z odkrytym korzeniem. Natomiast rośliny, które są przesadzane z doniczek, mogą być przenoszone przez cały rok. Warto też wiedzieć, jak sadzić drzewa owocowe, by wszystkie mogły się rozrosnąć prawidłowo. Dlatego dobrze jest przed ich wsadzaniem wyznaczyć odpowiednie miejsce w ogrodzie, gdyż nie wszystkie gatunki mogą znajdować się obok siebie. Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie, tak by każde mogło wydać jak najwięcej owoców. Przede wszystkim ważna jest gleba, ponieważ drzewa owocowe lubią piaszczysto-gliniastą ziemię. Należy też pamiętać, że nie każdy gatunek może rosnąć w pełnym słońcu. Gdy chcesz wsadzić drzewko do ogrodu, to musisz przygotować spory dołek w ziemi, by wszystkie korzenie mogły się zmieścić bez żadnego problemu. Należy też pamiętać, że zaraz po wsadzeniu rośliny muszą zostać podlane. Trzeba także zachować odstęp między drzewkami – dobrze, aby wynosił on około siedmiu metrów.

Kiedy przycinać drzewa owocowe? 

Drzewa owocowe lubią regularne skracanie gałęzi. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak przycinać drzewa owocowe, by mogły pięknie rosnąć oraz dawać soczyste owoce. Pierwsze przycięcia robi się na przełomie lutego i marca. Następne skracanie powinno odbyć się latem, kiedy to usuwa się nadmiar pędów. Należy też pamiętać o tym, że jabłonie, gruszki oraz śliwki przycina się jako pierwsze. Natomiast w przypadku brzoskwiń i nektarynek można to zrobić później, podobnie z wiśniami, czereśniami i morelami. Drzewa owocowe należy skracać ze względów zdrowotnych, gdyż nawet niewielkie cięcie powoduje szybszy rozwój roślin. Dobrze jest używać do tego celu odpowiednich narzędzi, by nie zniszczyć drzew.

Kiedy pryskać drzewa owocowe?

Jeśli chcemy mieć duży plon zdrowych owoców, to dobrze pryskać rośliny specjalistycznymi produktami. Pierwsze opryski wykonuje się już wczesną wiosną, gdyż jest to najważniejsze pryskanie drzewek zaraz po zimie, kiedy rośliny jeszcze są w stanie spoczynku. Do tego celu należy mieć odpowiedni sprzęt, który chroni zarówno ogrodnika, jak i inne rośliny rosnące w pobliżu. Dobrze posiadać spryskiwacz ciśnieniowy, który się bardzo łatwo używa oraz jest wydajny. Ogrodnik natomiast musi mieć także ochronne rękawice i maskę. Drzewka owocowe opryskuje się przeciwko grzybom i owadom, które mogą zniszczyć plony. Warto też wiedzieć, że pryskanie zależy także od indywidualnego rozwoju gatunku.

Dbanie o drzewka owocowe jest bardzo ważne, szczególnie gdy chcesz mieć z nich dobre plony. To istotne, gdy prowadzisz sad, dlatego należy dbać o każdą roślinę indywidualnie, by się wzajemnie od siebie nie zarażały.

Zostaw komentarz