Wnętrza

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Co roku, gdy nadchodzą gorące letnie dni, ogrom osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domach, mieszkaniach oraz miejscach pracy. Co więcej, spora grupa już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez stałego dostępu do świeżego, oczyszczonego powietrza. W końcu takie warunki sprzyjają lepszej koncentracji, większej swobodzie oddechu – zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na astmę czy alergie – a także odpowiedniemu dotlenieniu mózgu.

Jednak z drugiej strony sporo osób przed montażem systemu zastanawia się nad jego wadami. W końcu również klimatyzacja nie jest od nich wolna. Z tego względu warto się im bliżej przyjrzeć i ocenić ich wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji co do planowanej inwestycji. Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia?

Czy klimatyzacja w domu jest zdrowa?

Duża grupa osób zwraca uwagę na fakt, iż klimatyzacja usuwa z powietrza nie tylko zanieczyszczenia czy alergeny, ale również wilgoć. To sprawia, że do pomieszczenia wraca ono suche. Z jednej strony to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy właściciel budynku boryka się z problemem zawilgocenia. Dzięki klimatyzatorowi można znacznie zmniejszyć ten parametr, a co za tym idzie – poprawić warunki w pomieszczeniu.

Jednak z drugiej strony nie każdy budynek potrzebuje osuszania wnętrz. Dlatego w przypadku, gdy wilgotność utrzymuje się na optymalnym poziomie, a obiekt zostanie zaopatrzony w klimatyzację, parametr ten z pewnością spadnie. To z kolei wpływa na zauważalną suchość skóry, oczu oraz śluzówki gardła.

Aby zapobiec nadmiernemu wysuszaniu powietrza w pomieszczeniach, warto zaopatrzyć się w nawilżacze, które wyregulują poziom wilgotności. Co więcej, w klimatyzowanych pomieszczeniach powinno się pić odpowiednią ilość wody, aby nawadniać organizm oraz nawilżać śluzówkę gardła. Natomiast w przypadku suchości oczu wystarczą specjalne krople.

Jak dbać o klimatyzację?

Czasami zdarza się, że ktoś rezygnuje z montażu klimatyzacji ze względu na intensywny rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów w instalacji. Obecność tych organizmów często jest bardzo uciążliwa, a szczególnie dla osób cierpiących na astmę bądź różne alergie.

To nie jest mit – rzeczywiście ze względu na panujące w instalacji specyficzne warunki mogą się w niej rozmnażać różne mikroorganizmy. Natomiast należy podkreślić, iż taka sama sytuacja ma miejsce w systemach, w które wyposażane są samochody. A mało kto ma do nich awersję. Co więcej, istnieje sposób na to, aby zachować klimatyzację w dobrym stanie.

Producenci oraz monterzy są świadomi tego problemu, dlatego nie jest tajemnicą, iż zalecają przeprowadzanie przeglądów klimatyzacji przynajmniej 2 razy w roku. W trakcie wizyty specjalista czyści lub wymienia filtry. Zmiana nie omija również czynnika chłodzącego. A jeśli w instalacji zauważone zostaną grzyby, dobry fachowiec jest wyposażony w środki, które pozwalają na ich skuteczne usunięcie.

Co warto wiedzieć przed instalacją klimatyzacji?

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej montażu klimatyzacji warto zebrać wszystkie “za” i “przeciw”, aby dobrze ocenić znaczenie systemu w danym budynku. Niestety, ogrom osób ostatecznie rezygnuje z tego rozwiązania, ponieważ spotykają się jedynie z negatywnymi skutkami działania klimatyzatora w obszarze zdrowia. W takim przypadku zdecydowanie warto poszukać nieco głębiej na własną rękę bądź zwrócić się z poradą do fachowców, np. dostępnych na stronie https://recool.pl/.

Specjaliści z pewnością rozwieją wszystkie wątpliwości oraz zwrócą uwagę na to, że wszystkie niekorzystne skutki funkcjonowania klimatyzatora da się zminimalizować. To z kolei sprawia, że istnieje możliwość zapewnienia maksymalnego komfortu w kwestii przebywania w budynku z taką instalacją.

Co więcej, prawdziwi fachowcy, których ofertę można poznać na stronie https://recool.pl/klimatyzacja-w-lodzi/, starają się dobrać wszystkie parametry urządzenia oraz instalacji w taki sposób, aby system działał z maksymalną wydajnością. Jednocześnie zaś klimatyzator nie będzie narażał użytkowników na nadmierny wpływ negatywnych skutków.

Zostaw komentarz