Budowa

Beton – rodzaje, klasyfikacja, oznaczenia

Każdy wie, czym jest beton i gdzie można go spotkać, jednak nie wszyscy wiedzą, jak ten materiał powstaje. Jest to bardzo proste – spoiwo, w tym przypadku cement, łączony jest z wypełniaczem, czyli wodą i kruszywem. Czasem dodaje się do tej mieszkanki dodatkowe elementy, które mogą nadać mu różnych właściwości. Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem betonu jest beton zwykły, którego zastosowanie odnajdziemy w formie wylewek lub w tworzeniu elementów konstrukcyjnych w deskowaniach. Oprócz niego wyróżnić można znacznie więcej rodzajów betonu. 

Rodzaje betonu 

Rodzaje betonu można podzielić ze względu na jego skład i proporcje, na zastosowanie bądź na metodę zagęszczania. W pierwszym przypadku wyróżnimy beton płukany, stemplowany, samozagęszczalny, siarkowy, suchy, samoczyszczący. W drugim przypadku podział prezentować się będzie w następujący sposób: jastrychowy, komórkowy, asfaltobeton, polimerowy, żużlobeton, autoklawizowany. Z względu na metodę zagęszczania wyróżniamy beton wałowany, wirowany, próżniowy oraz natryskowy. Mieszanki zaś klasyfikowane są na beton towarowy i architektoniczny. 

Jak zabezpieczyć taras przed wodą?

Rodzajów betonu jest naprawdę dużo, nic dziwnego więc, że częstym dylematem, z jakim spotykają się osoby budujące dom, będzie wybór odpowiedniego rodzaju dla płyty balkonu bądź tarasu. Jest to miejsce narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne, przede wszystkim na wilgoć. Zabezpieczanie tarasu przed przeciekaniem nie jest łatwym zadaniem, kiedy na rynku można spotkać się z wieloma propozycjami wykonania, niestety nie każda jest korzystna. Taras bądź balkon można pokryć drewnem, jednak nie jest to najlepsza opcja – pod wpływem słońca zmienia kolor, jest ciężkie w utrzymaniu, czyszczeniu i wymaga regularnej konserwacji. Płytki gresowe są podatne na zabrudzenia, płytki ceramiczne są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne, naturalne kamienie mają wysoką cenę. Taras wykonany ze zbrojnej mieszanki betonowej należy pokryć warstwą hydroizolacyjną oraz warstwą wykończeniową, aby wyglądało to schludnie, przy okazji zabezpieczając go przez wodą. Inną wydajną metodą będzie użycie wcześniej wspomnianego betonu architektonicznego. Jest to opcja estetycznie wyglądająca, która zapewni Twojemu tarasowi trwałość. Równie trafnym wyborem będzie beton stemplowany – dzięki niemu można uzyskać materiał imitujący drewno, cegłę lub naturalny kamień, a nie sprawi tyle problemów, ile prawdziwe tworzywa tego typu. 

Klasyfikacja 

Klasa betonu informuje nas o jego wytrzymałości na ściskanie. Jest to jego najważniejsza cecha. Beton jest mocniejszy, kiedy zawiera mniej wody, a więcej spoiwa. Klasyfikacje dokonać można ze względu na ciężar objętościowy. Wówczas wyróżnia się beton lekki, zwykły oraz ciężki. Klasy wytrzymałości betonu zwykłego i ciężkiego występują w oznaczeniach od C8/10 do C100/115, a betonu lekkiego od LC8/9 do LC80/88. W budownictwie jednorodzinnym używa się materiałów o klasach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30. Najczęściej stosowanymi klasami betonu są klasy C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 oraz C25/30.

Oznaczenia

Oznaczenia betonu to sprawa skomplikowana dla osób, które się na tym nie znają. Są one oparte na gęstości pozornej. Jest to stosunek masy do objętości wraz z zawartymi w minerale pustkami. Normy europejskie określają klasy betonu dzięki literce „C” (w przypadku betonu lekkiego „LC”). Do tego dokładane są dwie liczby, które informują o wytrzymałości na ściskanie betonu. Czasem można spotkać się z literkami „B” – jest to stare polskie oznaczenie. 

1 Komentarz

Zostaw komentarz