Edukacja

Hektar – ile to metrów? Przelicznik 1 ha ile to m2

Matematyka to dziedzina nauki, która niejednemu sprawia spore problemy. Choć jest przedmiotem dość skomplikowanym, to jakże przydatnym w życiu. W tym artykule zostanie poruszony temat, przez który wielu rwało sobie włosy z głowy.

Czym są jednostki powierzchni?

Te jednostki określają wielkość danego terenu czy lokalu. Podstawową jednostkę powierzchni jest metr kwadratowy. Poza nim najczęściej używane są kilometry, decymetry czy centymetry kwadratowe. Wśród mniej spotykanych jednostek powierzchni można wyróżnić ary oraz hektary. Poniżej zostanie przedstawiona zamiana tych właśnie jednostek. Najpierw jednak należy dodać, że metr kwadratowy odpowiada polu powierzchni kwadratu o boku 1 m. W takim wypadku oznacza to, że 1 m² = 100 cm*100 cm = 1000 cm².

1 hektar ile to arów?
1 ha odpowiada 100 arom
1 ar = 0,01 ha

1 ha ile to kilometrów kwadratowych?
1 ha = 0,01 km
1 km² = 100 ha

1 ar ile to metrów kwadratowych?
1 ar będzie odpowiadał 100 m²

1 hektar ile to metrów kwadratowych?
Wiedząc już, że jeden ar to 100 m², to znacznie łatwiej będzie stwierdzić, ile ha ma m².
Skoro 1ar = 100 m², a 1 ha to 100 arów, to wystarczy pomnożyć oba wyniki, otrzymując w ten sposób pewność, że 1 ha będzie równy 10000 m².

Bardzo podobnie wygląda to z pozostałymi jednostkami.

Przykładowo 1 cm² = 100 mm², ponieważ 1 cm = 10 cm, więc aby otrzymać jednostki powierzchni, trzeba pomnożyć przez siebie jednostki długości.

Jeśli więc do podania jest powierzchnia w metrach kwadratowych, która wcześniej została podana w centymetrach, to wystarczy zamienić jednostki.

1m² = 10000 cm², więc jeśli istnieje działka o powierzchni 1000000 cm² to łatwo wyznaczyć, że dana powierzchnia będzie równa 100 m².

1m² = 10000 cm², więc jeśli istnieje działka o powierzchni 1000000 cm² to łatwo wyznaczyć, że dana powierzchnia będzie równa 100 m².

Aby zrozumieć przelicznik jednostek powierzchni, należy nie zaniedbywać nauki już na samym początku. Chodzi o to, że wszelkie działy matematyczne są ze sobą ściśle związane. Jak widać na przykładzie powyżej, nikt nie poradzi sobie z jednostkami powierzchni, nie znając tych, które dotyczą długości.

Jednostki powierzchni wbrew pozorom przydają się w życiu. Można je wykorzystać podczas kupna mieszkania czy działki, a także podczas obliczania powierzchni ścian, tak by kupić odpowiednią ilość farby. Choć ary czy hektary nie są najczęściej spotykanymi jednostkami, to nadal są w użyciu i także się przydają. Chociażby w hektarach podawane są powierzchnie lasów czy gruntów pod spore inwestycje.

Dzięki temu, że każdy będzie wiedział, ile metrów ma hektar, czy ile ar ma metrów, to znacznie łatwiej będzie się porozumieć, chociażby podczas zawierania transakcji przy zakupie działki pod budowę domu.

Oczywiście nie każdy będzie używał tej samej jednostki powierzchni, co druga osoba. Bardzo często zdarza się, że ktoś chcąc sprzedać ziemię, podaje jej powierzchnię za pomocą mniejszej jednostki. Jeśli ta osoba posiada 1 ha ziemi, to podczas sprzedaży wskazuje wielkość w arach. Ma to na celu przyciągnięcie potencjalnego kupca, przecież więcej zer wygląda znacznie lepiej niż samotny 1 ha.

1 Komentarz

Zostaw komentarz