Organizacja

Kolory podstawowe i mieszanie kolorów. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Stworzenie różnobarwnej aranżacji wnętrza nie musi być jedynie zadaniem dla fachowców. Znając podstawowe barwy oraz zasady łączenia kolorów, możesz samodzielnie uzyskać odcień, jaki sobie zaplanowałeś – wystarczy odrobina cierpliwości oraz wiedza z zakresu łączenia barw. Sięgając po sprawdzone sposoby tworzenia barw, które stosowane są od wielu lat, masz pewność, że stworzysz wybrany kolor bez ryzyka pomyłki. Poniżej przedstawiamy zasady mieszania kolorów, dzięki którym stworzyć własną kompozycję kolorystyczną bez pomocy specjalistów!

Kolory podstawowe i pochodne – jak mieszać barwy?

Nie każdy jest świadomy tego, że wystarczą jedynie trzy kolory, aby stworzyć całą paletę barw. Tymi kolorami jest żółty, czerwony i niebieski. Aby stworzyć z nich dodatkowe kolory, należy je ze sobą wymieszać. Najlepiej, żeby farby były miękkie, a część z nich dała przełożyć się na karton lub kartkę papieru, aby sprawdzić efekt. Na pierwszym etapie mieszania kolorów podstawowych uzyskamy tak zwane barwy pochodne.  W tym celu wystarczy połączyć ze sobą dwie barwy. W wyniku ich zmieszania otrzymamy:

  • przy połączeniu koloru żółtego i czerwonego – kolor pomarańczowy
  • przy połączeniu kolory żółtego i niebieskiego – kolor zielony
  • przy połączeniu koloru czerwonego i niebieskiego – kolor fioletowy

Jak mieszać kolory – barwy dopełniające?

Po wymieszaniu kolorów podstawowych otrzymujesz dodatkowe trzy barwy pochodne. Barwy podstawowe i barwy pochodne nazywamy barwami czystymi. Ich przeciwieństwem są barwy dopełniające, nazywane też złamane. Są to kolory chłodne i stłumione. W zależności od domieszek poszczególnych pigmentów barwy uzupełniające mogą mieć odcienie zieleni, granatu lub brązu:

  • przy połączeniu koloru niebieskiego i pomarańczowego uzyskasz kolor granatowy
  • przy połączeniu koloru żółtego i fioletowego uzyskasz kolor khaki
  • przy połączeniu koloru czerwonego i zielonego uzyskasz kolor brązowy

Mieszanie kolorów – jak zmienić odcień barwy?

Jeśli chcesz uzyskać ciepły lub chłodny odcień koloru, który otrzymasz na drodze mieszania barw podstawowych, zwróć uwagę na proporcję każdej z farb. Żółty i czerwony kolor to barwy ciepłe, niebieski to z kolei kolor zimny. W zależności od użytych proporcji kolor pochodny może mieć tonację cieplejszą lub zimniejszą. Przykładowo jeśli chcesz uzyskać ciepły fiolet, zmieszaj kolor czerwony z niebieskim w proporcjach 7:3 (70% czerwonego i 30% koloru niebieskiego). Przy palecie kolorów rozszerzonej o barwy pochodne, mamy dodatkowy jeden ciepły kolor pomarańczowy oraz dwa zimne – fiolet i zielony. W przypadku mieszania zimnych barw czystych z ciepłym kolorem (na przykład zielonego z żółtym), w kolorze będzie dominował ciepły odcień. Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskany kolor nieco przyciemnić, możesz dodać do niego odrobinę pigmentu czarnego, który możesz zakupić w sklepie z akcesoriami do malowania. Nie zaleca się przyciemniać barw użytymi pigmentami, ponieważ uzyskasz wówczas kolor bardziej soczysty, ale niekoniecznie ciemniejszy. Z kolei, aby rozjaśnić daną barwę, najlepiej będzie użyć białej farby.

1 Komentarz

Zostaw komentarz