Budowa

Co to jest kubatura budynku?

Kubatura budynku to pojęcie bardzo często używane w budownictwie. Oblicza się ją na podstawie specjalnego wzoru, a wynik może być pomocny w wielu różnych sytuacjach związanych z projektowaniem obiektów, planowaniem ogrzewania czy zakupem materiałów wykończeniowych. Co to jest kubatura budynku? Jak ją obliczyć? Do czego się przydaje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kubatura budynku – co to takiego?

Osoby projektujące budynki bardzo często używają pojęcia „kubatura”. Co to jest tak naprawdę? To bardzo ważny parametr techniczny, który mówi o objętości budynku. Dzięki niemu możliwe jest określenie tego, jaka jest jego wielkość pod względem pojemności. Informacje na temat kubatury domu czy innego obiektu znajdują się w każdym projekcie architektonicznym. Dzięki temu nabywca nieruchomości uzyskuje dane na temat jej objętości, które później mogą być potrzebne na różnych etapach wykończenia. 


Kubatura może występować w jako wartość netto lub brutto. Ta pierwsza dotyczy wewnętrznej przestrzeni użytkowej pomieszczeń. W obliczeniach nie bierze się pod uwagę powierzchni nieużytkowego strychu, poddaszy czy stropów, ale wlicza się za to balkon, taras, schowek na miotły, skrytkę pod schodami i wszystkie inne podobne pomieszczenia. Kubatura brutto natomiast to objętość budynku liczona po jego zewnętrznym obrysie. Jest to zatem suma pojemności wszystkich kondygnacji. 


Każdą kubaturę wykorzystuje się w innych okolicznościach. Niekiedy potrzebne jest wyliczenie wyłącznie wewnętrznej pojemności użytkowej, a w innych przypadkach konieczne będzie uwzględnienie zewnętrznego obrysu budynku.

Do czego potrzebna jest kubatura budynku?

Kubaturę powinien znać każdy właściciel czy użytkownik budynku. Jest ona jednym z najważniejszych parametrów technicznych nieruchomości i przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Przykładowo, kubatura domu netto przydaje się do obliczenia powierzchni grzewczej. Dzięki niej możesz precyzyjnie określić koszty ogrzewania oraz sporządzić projekt instalacji. Obliczenie bilansu cieplnego będzie pomocne natomiast przy audytach energetycznych. Oprócz tego kubatura netto przyda się przy planowaniu wentylacji czy klimatyzacji w domu. Kubatura brutto jest konieczna w projektowaniu budynku i szacowaniu kosztorysu budowy.

Obliczanie kubatury budynku – jak to zrobić?

Wiesz już, co to jest kubatura domu – ale jak ją obliczyć? To zależy oczywiście od tego, w jakim celu potrzebujesz tego parametru. Inaczej będzie w przypadku wartości netto, a inaczej w przypadku wartości brutto. Jednak ogólne obliczanie kubatury budynku nie jest zbyt skomplikowane.


W tym celu warto przypomnieć sobie lekcję matematyki, na której mowa była o obliczaniu objętości bryły, ponieważ w przypadku kubatury wygląda to tak samo. Niezbędne będzie zatem zmierzenie wszystkich pomieszczeń (długość, szerokość, wysokość), a następnie podstawienie do wzoru: objętość = długość x szerokość x wysokość. Objętość każdego pomieszczenia należy obliczać osobno, a na końcu wszystko zsumować. 

1 Komentarz

Zostaw komentarz