Podczas kupowania płytek wiele osób zastanawia się nad ich wyborem, a bywa on naprawdę trudny. Gres, glazura i terakota, bo takie rodzaje kafelek możemy rozróżnić, pełnią zupełnie inne funkcje i mają odmienne zastosowanie. Z pomocą poniższego materiału dowiesz się, jak rozróżnić gres czy terakotę, a także glazurę, i zrozumiesz ich funkcjonalność.
Co to jest glazura?
Glazurą nazywany płytkę ceramiczną, która jest pokryta szkliwem. To głównie dzięki niemu jej powierzchnia jest odporna na środki chemiczne, wilgoć czy zabrudzenia. Wadą tego rodzaju kafelków jest ich podatność na uszkodzenia – są bowiem bardzo kruche i delikatne. Doskonale nadają się do zdobienia sanitariów, łazienek czy ścian, a szeroki wybór wzorów i kształtów pozwala na indywidualną aranżację wybranego wnętrza.
Co to jest terakota?
Terakotą nazwiemy płytki, które stworzone są w wypalonej i oczyszczonej gliny. Nazwa tego rodzaju kafelek pochodzi od włoskiej nazwy terra cotta, co oznacza po prostu ziemię wypaloną. Czym terakota różni się od glazury? Przede wszystkim dużo większą wytrzymałością – nie jest tak podatna na pęknięcia i uszkodzenia, co wymieniona wyżej glazura. Można ją stosować zarówno przy ozdabianiu ścian, ale również świetnie nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków.
Dla kogo sprawdzi się pokrywanie powierzchni przy pomocy terakoty? Przede wszystkim dla osób praktycznych. Jedną z wad terakoty jest jej wysoka rozszerzalność cieplna, co może ułatwić jej pękanie. By tego uniknąć, nakłada się szeroką fugę między kafelkami. W przypadku terakotowych płytek imitujących drewno wygląda ona wyjątkowo estetycznie i schludnie.
Co to jest gres?
Chyba jednym z najbardziej popularnych rodzajów płytek jest gres. Co to jest? To rodzaj ceramicznych kafelków, które zaprasowywane są przy wysokim ciśnieniu, a następnie wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Proces ten zapewnia płytkom z gresu ogromną wytrzymałość.
Dla kogo gres będzie idealny? Na pewno jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli pragnie się posiadać identyczne płytki na podłodze i na ścianie, bowiem ich zastosowanie jest dowolne. Częściej jednak tego rodzaju płytek używa się na podłodze, a na zewnątrz stosuje się jego mrozoodporną odmianę.
Terakota a glazura – czy któraś opcja jest lepsza?
Pomimo, że większość osób najczęściej wybiera płytki gresowe, wybór zawsze jest tylko i wyłącznie indywidualną sprawą. Zastosowanie, wytrzymałość, wygląd i cena płytek nierzadko biorą udział w podjęciu właściwej decyzji. Gres to najczęściej wybierany rodzaj przez wzgląd na swoją wytrzymałość i odporność i jest stosowany głównie na podłogi. Glazura natomiast doceniana bywa ze względu na swoje walory estetyczne, jednak jest najmniej odpornym rodzajem płytki ceramicznej. Terakota z kolei to złoty środek – jest odpowiednio wytrzymała oraz ma szerokie zastosowanie – można ją stosować zarówno na ściany, podłogę oraz na zewnątrz.
Artykuł na medal, mnóstwo przydatnych informacji