Budowa

Co trzeba wiedzieć o remontowaniu dachu?

Nie zawsze całkowity remont dachu, oznacza wyeksploatowane lub zniszczone stare pokrycie, wymiana może odbywać się ze względu na aspekty estetyczne. Często takiemu przedsięwzięciu towarzyszą różne pytania, a mianowicie: Jaki będzie koszt remontu dachu? Jakich dokumenty są wymagane? Ile lat posłuży nowe pokrycie dachowe? 

Możesz spokojnie w łatwy sposób sprawdzić te zagadnienia.

Gdzie zgłosić remont dachu?

Zanim zaczniesz ingerencję w dach, musisz przygotować odpowiednią dokumentację.

Warto, aby specjalista najpierw ocenił, jak bardzo złożony będzie remont. Jasna informacja czy będzie to ingerencja w elementy konstrukcyjne, czy jedynie wymiana pokrycia pomoże oszacować koszty naprawy oraz, czy będzie ona konieczna do zgłoszenia.

W przypadku np. wymiany całego pokrycia trzeba złożyć podanie o remont dachu, w urzędzie powiatowym bądź starostwie w wydziale architektoniczno-budowlanym. Istotnym aspektem jest, aby zgłosić takowe prace przynajmniej 30 dni przed ich rozpoczęciem.  Nasuwa się pytanie jak napisać podanie o remont dachu? Potrzebne będą:

 • Określenie terminu, rodzaju, zakresu prac
 • Informacje dotyczące wykorzystanych materiałów
 • Sposób przeprowadzania prac remontowych
 • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
 • Upoważnienie – w przypadku, gdy nie możesz stawić się w urzędzie osobiście i ktoś działa w Twoim imieniu

Warto zaznaczyć, że do zgłoszenia nie będziesz potrzebował projektu, aby uniknąć starty ważności takiego zgłoszenia, prace związane z remontem dachu należy zacząć w ciągu dwóch lat od podanej w podaniu daty.

Jak zrobić remont dachu — przydatne informacje

Przygotowanie i przemyślane działania pozwolą Ci uniknąć nieprzyjemności, a także zaoszczędzić pieniądze lub czas. W przypadku tak istotnego elementu jak dach domu lub budynku gospodarczego dokładnie zaplanuj cały proces. Weź pod uwagę głównie:

 • Sprawdzenie stanu więźby ocieplenia oraz poszycia przed położeniem pokrycia
 • Organizacja kontenera lub firmy zajmującej się wywozem starego pokrycia dachu – nie każda z firmy zgodzi się np. na wywóz papy, a w przypadku eternitu są specjalne firmy zajmujące się tylko tym
 • Remont musi być przeprowadzony przez specjalistów
 • Osłonięcie drewnianej konstrukcji dachu
 • Dobór materiałów zależnie od rodzaju budynku oraz parametrów technicznych dachu
 • Sprawdzenie przed zakupem pokrycia, czy na terenie działki nie obowiązuje plan miejscowy. Określa on kolorystykę lub rodzaj użytych materiałów, a więcej o nim dowiesz się w urzędzie miasta lub gminy.

Ile kosztuje remont dachu?

Z jakim kosztem przy remoncie dachu trzeba się liczyć? Jest to kwestia mocno indywidualna, gdyż wyróżnia się sporo czynników wpływających na cenę. Dach wielospadowy będzie droższy od dwuspadowego, obecność okien dachowych i lukarn też podniesie cenę.

Cennik demontażu starego poszycia w dużej mierze zależy od zastosowanego na nim materiału. Przed wymianą poszycia trzeba pokryć dach, w zależności czy wybierzemy membranę, czy papę na deskowaniu również koszt będzie ulegał zmianę. No i na koniec zostaje wybór materiału na pokrycie. Po dostosowaniu każdego z wyżej wymienionych aspektów pod swój budynek doliczając średni koszt robocizny w zamieszkałym regionie, można określić średni wydatek remontu dachu.

Wydaje się to kosztowną inwestycją, tak więc co ile lat powinno się przeprowadzać remont dachu? Jeśli konstrukcja jest w dobrym stanie w zależności od rodzaju pokrycia, powinieneś zapoznać się z gwarancją producenta np. w przypadku blachodachówki może to być 15 lat, zaś na dachówki ceramiczne można się spotkać z gwarancją nawet do 50 lat.

Zostaw komentarz