Wnętrza

Jak zrobić kominek w domu?

Jeżeli planujesz budowę komina w swoim domu, ważne jest, aby uwzględnić go już na etapie projektowania. Kominek to jest dobrą alternatywą do standardowego pieca grzewczego, ponieważ jest nie tylko tani i bezawaryjny, ale dodaje także uroku każdemu wnętrzu. Uwzględnienie kominka na etapie projektu jest ważne, gdyż jest to element ściśle związany z podłożem oraz ścianami. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje kominek, to musisz wziąć pod uwagę, że jest to dość kosztowna inwestycja na wiele lat. Wykonany być musi z porządnych i pewnych materiałów, co zwiększa jego cenę, jednak mnogość zalet, jakie oferuje, wynagradza wydaną sumę pieniędzy.

Jak zrobić kominek w domu?

Tak jak wspomniane było wcześniej, o budowie kominka trzeba myśleć na etapie projektowania domu. Należy określić miejsce, w którym ma się on znajdować, przeanalizować funkcje, które powinien pełnić, najbezpieczniej z pomocą firmy montażowej. Umiejscowienie kominka jest zależne od pewnych kwestii. Musi mieć odpowiednią nośność, a w jego pobliżu nie mogą przechodzić przewody instalacji elektrycznej i gazowej. Specjaliści z pewnością doradzą, jaki kominek wybrać, a także w którym miejscu go wybudować, dostosowując model do warunków. Montażysta sprawdza na miejscu budowy, czy wszystkie niezbędne elementy potrzebne do zabudowy kominka zostały wykonane. Jest to nieodłączny element, dzięki któremu unikniesz niepotrzebnej przebudowy lub jakichkolwiek przeróbek w późniejszym czasie. 

Szczególną uwagę powinno się zwrócić na dobór odpowiedniego wkładu kominkowego. Tutaj również firma montażowa sprawdzi się idealnie. Wybierając wkład, dokładnie przeanalizuj koszty eksploatacji, a nie tylko cenę samego produktu. Kwestie takie jak bezpieczeństwo, komfort użytkowania czy ewentualne koszty naprawy to równie ważne elementy w trakcie wybierania właściwego modelu.

Jeżeli chodzi o zabudowę kominka, to na początku należy zamontować wkład kominkowy i podłączyć go do niezbędnych przyłączy. Następnie przechodzi się do wyznaczenia, w jaki sposób będzie przebiegać konstrukcja obudowy. Kominek możesz zabudować np. płytą gipsowo-kartonową albo płytą izolacyjno-konstrukcyjną, która jest wersją bardziej ekologiczną. 

Kiedy wybierzesz już miejsce, gdzie będzie wybudowany kominek, wkład kominkowy oraz konkretny model, możesz przejść do tego, jak wykończyć kominek. Wygląd musi musi iść w parze z praktycznym użytkowaniem. Dostępność na rynku wielu materiałów wykończeniowych pozwoli Ci zaaranżować wnętrze w spójny sposób. Dostępne są przykładowo specjalne farby, płyty kominkowe, okleiny, tynkowanie dekoracyjne, spieki kwarcowe, które świetnie się prezentują. Wykończenie zewnętrzne kominka to zdecydowanie kwestia gustu, a dzięki szerokiej gamie dostępnych materiałów na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Jak działa kominek?

Kominki nowej generacji są na tyle dobre, że można wykorzystywać je do ogrzewania całego domu. Transportują gorące spaliny do wkładów biorących udział w łączeniu się z kanałami kumulującymi ciepło. Ciepłe powietrze ogrzewa pomieszczenia poprzez cyrkulację grawitacyjną. Innym sposobem jest nadmuch, który dobrze sprawdzi się w większych budynkach. Nad kominkiem zamontowany jest kanał, do którego podłącza się dmuchawę. 

Zostaw komentarz