Ogród

Odśnieżanie chodnika – kiedy i jak odśnieżać?

Kodeks drogowy definiuje chodnik jako część drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Jednakże zimą, gdy śnieg przykrywa każdy skrawek ziemi, nieodśnieżony chodnik może być niebezpieczny dla przechodniów. Aby zapobiec wypadkom, powinien zostać odśnieżony. Lecz jak to właściwie robić?

Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika?

Być może zastanawiasz się, czy to właśnie Ty jesteś zobligowany do wykonania tej czynności. Przepisy jednak mówią jasno — jeśli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia Twojego domu, za odśnieżanie chodnika odpowiedzialny jesteś właśnie Ty. Jednakże już pas zieleni oddzielający Twój płot od chodnika zwalnia Cię z tego obowiązku. Wtedy tą czynnością powinna zająć się gmina. Tak samo jest w przypadku, gdy pobiera ona opłaty za parkowanie na chodniku. Nie jesteś także zmuszony do odśnieżania części chodnika wydzielonej dla przystanków autobusowych i tramwajowych, ale jedynie wtedy, gdy są one wyraźnie od niego oddzielone.

Jak odśnieżać chodnik? Ile kosztuje odśnieżanie chodnika?

Sklepy oferują wiele różnych przyrządów do odśnieżania chodnika. Chyba każdy kojarzy charakterystyczną łopatę zgarniającą śnieg. Jej wadą jest niewątpliwie ogrom siły, jakiej potrzeba do jej użycia. Podobnie jest w przypadku pługu ręcznego, choć jego budowa — zastosowanie dwóch kół — znacznie ułatwia tę czynność. Jeśli natomiast nie możesz sobie pozwolić na taki wysiłek, lub zwyczajnie nie chcesz wiązać odśnieżania chodnika z wysiłkiem fizycznym, powinieneś rozważyć zakup elektrycznej odśnieżarki lub zatrudnienia kogoś do wykonania tego obowiązku za ciebie. Taka usługa jest oferowana przez wiele firm, z możliwością wykupienia abonamentu. Cena takiego zlecenia jest różna i zależy w głównej mierze od grubości pokrywy śnieżnej, a cena ręcznego odśnieżania jest ustalana na podstawie ilości czasu potrzebnego na wykonanie tego zadania. Jednakże, gdy zdecydujesz się na własnoręczne odśnieżanie chodnika, to oprócz odpowiedniego sprzętu, ważna jest również technika. Trzeba pamiętać, żeby odśnieżając chodnik nie zasypać niechcący jezdni, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla przejeżdżających aut. Nie odrzucaj także śniegu pod rosnące przy drodze drzewa czy krzewy oraz na trawnik, jeśli chcesz, żeby pięknie wyglądały wiosną — przykrycie ich warstwą śniegu może im zaszkodzić. Śnieg najlepiej rozrzucać równomiernie i nie gromadzić go w „górki” – dzięki temu szybciej stopnieje i nie będzie zalegał. Najłatwiej jest odśnieżać śnieg, który spadł niedawno, dlatego też staraj się wykonywać tę czynność systematycznie.

Kiedy trzeba odśnieżać chodnik?

Wydawać by się mogło, że chodnik należy odśnieżać tylko wtedy, gdy znajduje się na nim śnieg, ale tak naprawdę o chodnik musisz dbać cały czas. Musi być nie tylko odśnieżony, ale także bez błota i lodu. Tak samo wszelkie dziury i nierówności muszą zostać naprawione. Podsumowując, Twoim obowiązkiem jest wyeliminowanie wszelkich zagrożeń, które mogą spowodować upadek pieszego, poruszającego się po Twoim chodniku. W przeciwnym razie, w razie nieszczęśliwego wypadku, możesz zostać obarczony kosztami leczenia przechodnia czy nawet zostać zmuszony do zapłacenia odszkodowania.

Zostaw komentarz