Wnętrza

Czy warto stworzyć pokój dla niemowlaka?

Jesteś przyszłą mamą i już niebawem na świecie pojawi się Twoje upragnione i wyczekiwane dziecko? Zastanawiasz się wówczas, czy stworzyć dla niego osobny pokój, czy zagospodarować kąt w waszej sypialni? Pokój dla noworodka może okazać się trafnym pomysłem, ponieważ Twój szkrab będzie mieć własną przestrzeń, zwłaszcza kiedy podrośnie. To rozwiązanie będzie zarówno dobre dla niego, jak i dla Was. Nie będziesz musiała szukać dodatkowego miejsca na przybory do pielęgnacji dziecka, pieluszki oraz inne akcesoria, które zajmują sporo powierzchni. Warto zaaranżować wolne pomieszczenie na pokój dla niemowlaka, jeśli Twoje mieszkanie lub dom, daje Ci takie możliwości.

Jak stworzyć pokój noworodka?

Oczekiwanie na dziecko to zdecydowanie najpiękniejszy czas w życiu dla Was obojga. Z pewnością nie możecie doczekać się pierwszych wspólnych chwil razem. Planujecie i zastanawiacie się, jak odpowiednio stworzyć pokój dla noworodka, ponieważ po raz pierwszy stoicie przed tym poważnym zadaniem. Na samym początku powinniście zastanowić się, co będzie Wam potrzebne w pierwszych chwilach po narodzinach dziecka, czyli najbardziej praktyczne i niezbędne rzeczy. Postaw na to, aby pomieszczenie było praktyczne i funkcjonalne, w końcu to Ty i Twój partner/partnerka w dużej mierze będziecie korzystać i odnajdywać się w tym pokoju do czasu, aż wasz szkrab nie urośnie i w miarę możliwości będzie korzystać z niego samodzielnie. Pamiętaj o tym, żeby wnętrze było minimalistyczne, zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków, które będą rozpraszały uwagę Twoją i dziecka, któremu dopiero kształtują się zmysły i jest narażone na zbyt wiele bodźców z zewnątrz. Dekoracje, które podkreślą urok pokoiku, jak najbardziej powinny mieć miejsce, czyli naklejki naścienne, maskotki, zabawki – jednak nie należy z nimi zbytnio przesadzić. Zdecydowanie skup się na umiarze. Ważne jest dobranie odpowiednich kolorów, które będą zarówno delikatne, ale także będą do siebie pasować, tworząc bezpieczne, jak i przytulne miejsce dla noworodka.

Co jest ważne w pokoiku niemowlaka?

Zaprojektowanie wnętrza, kolorów, przestrzeni i dekoracji, to jedno, ale również istotne jest dobranie odpowiedniego wyposażenia, mebli, które nie będą tylko eleganckie i nowoczesne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Pierwszym najbardziej istotnym mebelkiem, o którym powinniście pomyśleć na samym początku, jest oczywiście łóżeczko. To w nim Twoje maleństwo będzie spędzać, jak najwięcej czasu w pierwszych chwilach swojego życia, dlatego powinno być przede wszystkim wygodne. Znajdź dla niego miejsce w pomieszczeniu takie, gdzie w łatwy sposób będzie można je wywietrzyć, jednak zwróć uwagę na to, aby nie stało bezpośrednio pod oknem. Przy wyborze łóżeczka warto kierować się tym, że może ono posłużyć Twojemu dziecku na kilka lat, nawet kiedy podrośnie. Na rynku wielu producentów oferuje takie kołyski, które wręcz „rosną” razem z maluchem.

Kolejnym potrzebnym mebelkiem będzie przewijak, warto zatem wybrać taki z wanienką w środku lub zdecydować się na komodę ze specjalną nakładką, na której można swobodnie przewinąć dziecko. Taki wybór zdecydowanie pozwoli Ci zaoszczędzić więcej miejsca, które będziesz mogła zagospodarować w inny sposób. Z pewnością przydadzą Ci się wszelakie organizery, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie i pielęgnacje dziecka, dzięki czemu będziesz wiedzieć, gdzie, co znaleźć.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie pokoiku dla niemowlaka, sprawi, że zdecydowanie będzie Ci łatwiej w opiece nad swoim maleństwem każdego dnia. Warto zatem postawić na minimalizm i praktyczność, która pomoże Ci zorganizować się w codziennych czynnościach. Z czasem zobaczysz, że zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów na poszukiwaniu potrzebnych rzeczy i akcesoriów, które powinnaś mieć pod ręką. Z czasem możesz nieco zmienić pokoik i dostosować go pod wiek Twojego dziecka. Osobna przestrzeń to bardzo dobry pomysł. Nie ma sensu cisnąć się w sypialni z dodatkowymi meblami i przedmiotami, które utrudnią Wam codzienną wygodę.

1 Komentarz

Zostaw komentarz