Budowa

Czym są domy szkieletowe i na co zwrócić uwagę?

Z pewnością spotkałeś się z różnymi rodzajami domów, czy to w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, czy też w formie domu wolnostojącego. Jednak obecnie popularne stają się domy szkieletowe. Są to domy, których konstrukcje są szkieletami prefabrykowanymi na halach produkcyjnych lub skręcanymi na podłożu. Najczęściej szkielet ten wykonywany jest z drewna, ale zdarzają się też przypadki, kiedy wykorzystywana jest stal, chociaż materiał ten częściej używany jest, np. przy przy budowie magazynów.

Jak zbudować dom szkieletowy?

W momencie, gdy uzyskałeś już pozwolenie na budowę, powinieneś sporządzić szczegółowy plan, który usprawni całe przedsięwzięcie. Należy w nim zawrzeć:

  • budowę fundamentów – trzeba najpierw zacząć od ich wytyczenia i wykonania pod nie wykopu;
  • ustawienie ścian przy pomocy dźwigu – pamiętaj, aby stawiać ściany na podkładzie izolacyjnym;
  • nakrycie dachu membraną izolacyjno-wiatrową przed układaniem pokrycia;
  • montaż stolarki okiennej i drzwiowej;
  • wykonanie stropu oraz ścian działowych;
  • rozprowadzenie instalacji grzewczej, a także elektrycznej;
  • ocieplenie domu – odbywa się to przy użyciu wełny mineralnej. W skład elementów, które powinny zostać ocieplone wchodzą: dach, poddasze użytkowe, stelaż ścian zewnętrznych oraz elementy konstrukcji;
  • wykończenie ścian; 
  • nałożenie na wszystkie widoczne elementy wykonane z drewna środka impregnującego. 

Jak długo trwa budowa domu szkieletowego? Trudno jest dokładnie określić przedział czasowy, jednakże cały proces będzie trwał krócej niż w przypadku zabudowy bliźniaczej lub innej. Na podstawie przedstawionych ofert na rynku można oszacować, że w zależności od metrażu, budowa takiego domu trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy, niezależnie od pory roku, w której rozpoczyna się budować. To istotna informacja z uwagi na to, że głównym budulcem szkieletu jest drewno.

Jak trwałe są domy szkieletowe?

Odnośnie trwałości tej konstrukcji krąży sporo mitów, głównie ze względu na podstawowy budulec. Jednak przy budowaniu domów szkieletowych używa się także np. płyt okładzinowych, które cechują się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz nie są palne, co tylko potwierdza przekonanie, że dom można zabezpieczyć przed działaniem ognia oraz innych czynników zewnętrznych. 

Sam szkielet obity z obu stron płytami połączony z resztą elementów budynku tworzy solidną konstrukcję, o którą nie musisz się martwić. Taki dom wyróżnia się również odpornością na wilgoć, ponieważ całość zabezpieczona jest odpowiednimi materiałami od zewnątrz oraz od wewnątrz.

Na co zwrócić uwagę przy budowie domów szkieletowych?

Wszystkie z wyżej wymienionych czynników pokazują, że dom szkieletowy wcale nie jest gorszy pod względem eksploatacji oraz bezpieczeństwa od budynku murowanego, jednak żeby faktycznie oba te aspekty były na wysokim poziomie, trzeba pamiętać o:

  • przemyśleniu wszystkich izolacji oraz systemu wentylacji;
  • jakości wykorzystywanych materiałów;
  • odpowiedniej liczbie wszelkich łączników, np. o kątownikach, wkrętach, śrubach, gwoździach;
  • obudowie komina – musi być zrobiona z materiałów ognioodpornych;
  • starannym wykończeniu stolarki okiennej.

Dom jest szczególnym rodzajem inwestycji, która musi być wykonana z najwyższą starannością i precyzją, dlatego dowiedz się więcej o firmie, z którą chcesz podjąć współpracę, aby uniknąć przykrych doświadczeń oraz pogłębiania się kosztów budowy.

Zostaw komentarz