Ogród

Jak sadzić i dbać o róże?

Róże to jedne z popularniejszych roślin ozdobnych, które sadzone są w ogrodach przydomowych, parkach, a także centrach miast. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, długim okresem kwitnienia oraz wyjątkowymi, pachnącymi kwiatami. Róże są dość łatwe w uprawie, nie powinny sprawiać kłopotów, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki do wzrostu i zadbasz o najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Dowiedz się, jak sadzić róże oraz jak o nie dbać, aby rodziły dużo kwiatów.

Kiedy sadzić róże – wiosną czy jesienią?

Krzewy różane, które zakupisz w pojemnikach, możesz sadzić właściwie przez cały rok, o ile ziemia nie jest zmarznięta. Róże z odsłoniętą bryłą korzeniową sadzi się wiosną lub jesienią. Rośliny wsadza się do wcześniej przygotowanych dołków, które możesz wzbogacić nawozem lub żyzną ziemią. Po posadzeniu krzewów obficie je podlej, aby pobudzić korzenie do wzrostu.

Kiedy przesadzać róże? Ne zawsze jest to dobry pomysł – roślina tworzy rozległy system korzeniowy, który łatwo można uszkodzić. Jeśli decydujesz się na zmianę lokalizacji swoich róż — przesadzaj młode sadzonki i rób to raczej wiosną. Starsze rośliny mogą nie zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Kiedy nawozić róże, aby pięknie kwitnęły?

Róże są roślinami żarłocznymi – wymagają sporych ilości składników pokarmowych. O nawozy warto zadbać już przed wysadzeniem krzewów do gruntu lub do pojemników. Ziemię można wzbogacić kompostem lub granulowanym obornikiem. Róże wymagają ciepłego, żyznego podłoża bogatego w materię organiczną. Regularne dostarczanie nawozów wpływa pozytywnie na zawiązywanie się kwiatów, ale też wzmacnia odporność roślin na choroby i szkodniki. 

To, kiedy nawozić róże, zależy od nawozu, który posiadasz oraz od pory roku. Krzewy różane należy zasilać już na początku wiosny. Możesz używać środków płynnych, granulowanych lub specjalnych odżywek dolistnych. Nawozy naturalne stosuje się zazwyczaj częściej niż sztuczne. Niezbędne informacje na temat dawkowania znajdziesz na ulotce produktu.

Kiedy i jak przycinać róże?

Regularne przycinanie krzewów różanych jest kluczowe, jeśli marzysz o pięknych kwiatach. Cięcie pobudza roślinę do tworzenia nowych pąków, ale też sprawia, że róże są estetyczne. Obcinanie gałązek pozwala utrzymywać krzewy w ładnym pokroju oraz w dobrej kondycji. Kiedy obcinać róże, aby roślina obficie kwitnęła? Dobrym terminem jest jesień. Należy wtedy skrócić wszystkie pędy, zostawiając kilka pąków od dołu. Jesienne przycinanie róż sprawia, że roślinę łatwiej osłonisz przed mrozami, stosując kopczyki oraz okrywy. 

W czasie intensywnego wzrostu pędów róż — też możesz je przycinać. Usuwaj wszystkie chore oraz uszkodzone gałązki. Warto również wycinać przekwitnięte kwiaty – dzięki temu roślina nie traci składników pokarmowych na zawiązywanie owoców i nasion. Róże przycina się za pomocą ostrego sekatora, należy robić to podczas suchej, ciepłej pogody. Rany powinny zostać zabezpieczone, aby nie narazić rośliny na infekcje. Z krzewu usuwaj również uszkodzone liście, ślady żerowania szkodników czy pędy ze zmianami chorobowymi.

Zostaw komentarz