Budowa

Domek Holenderski – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Domek holenderski – co to za konstrukcja? Tego typu zabudowa nazywana jest inaczej „domkiem na kółkach”. Pomysł na mobilny obiekt został przywieziony do Polski z Holandii, Anglii i Belgii. Domek holenderski przypomina nieco zabudowania letniskowe. Znaczącą różnicę stanowi fakt, że ten pierwszy jest mobilny, czyli istnieje możliwość przetransportowania go za pomocą specjalnej lawety w dowolne miejsce. Może także pełnić funkcję całorocznego domku mieszkalnego. Z tego względu stanowi idealne rozwiązanie dla domatorów lubiących od czasu do czasu zmienić krajobraz za oknem.

Jak wygląda domek holenderski i jak jest zbudowany?

Domek holenderski wyglądem przypomina połączenie obiektu letniskowego z przyczepą campingową. To doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne pomieszczenia do codziennego życia. Na kilkudziesięciu metrach mieszczą się salon z aneksem kuchennym, zwykle dwie sypialnie i łazienka. Wygląd i rozkład zależy od indywidualnych potrzeb. Domek holenderski pod względem funkcjonalności dorównuje mieszkaniu w bloku czy nawet domowi jednorodzinnemu. 

U podstawy domku holenderskiego znajduje się solidna stalowa rama, do której przytwierdzony jest drewniany szkielet, na którym osadzone są ściany. Pomiędzy ściennymi warstwami znajduje się termoizolacja zapewniająca ciepło w zimne dni oraz chłód w trakcie upału. Nie brakuje w nim także instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, dzięki czemu można prowadzić normalne codzienne życie. Najważniejszą cechę domku na kółkach (jak sama nazwa wskazuje) stanowi fakt, że nie jest na stałe przytwierdzony do gruntu, co umożliwia przetransportowanie go w dowolne miejsce.

Jak ocieplić domek holenderski?

Dzięki odpowiedniemu ociepleniu w domku holenderskim można mieszkać cały rok. Jednym z proponowanych sposobów jest izolacja strony zewnętrznej za pomocą natryskowej pianki poliuretanowej. Jak ocieplić domek holenderski innymi metodami? Oto kilka innych propozycji:

  • płyta izolacyjna,
  • wełna drzewna lub mineralna,
  • folia wiatroizolacyjna i paroizolacyjna,
  • styropian.

Ile waży domek holenderski?

Domki holenderskie dzięki zastosowanym materiałom są bardzo lekkie. Stalowa konstrukcja jest podstawą dla drewnianego szkieletu. Przy budowie ścian oraz dachu wykorzystuje się lekkie technologie szkieletowe. W domkach zastosowana jest także niewielka ilość termoizolacji. W wyposażeniu producenci również decydują się na wykorzystanie materiałów o niewielkiej wadze, jak drewno, płyty czy linoleum.

Ile kosztuje domek holenderski?

Cena domku zależy od jego wielkości, wykończenia, wyposażenia, użytych materiałów i dodatkowych udogodnień, na które zdecyduje się klient. Im mniejszy metraż, tym niższy koszt. Obecnie na rynku domków mobilnych ceny oscylują w przedziale od ok. 11 tysięcy zł do ponad 100 tysięcy zł. Do kwoty przeznaczonej na budowę, wykończenie i wyposażenie należy doliczyć koszt ewentualnego kupna działki, a w przypadku, gdy domek mobilny miałby służyć cały rok, trzeba również pamiętać o cenie izolacji.

Zostaw komentarz