Organizacja

Czym wyczyścić fugi? Czyszczenie fug bez tajemnic

Każdy posiadacz płytek czy kafelek wie, jak trudne jest czyszczenie fug umiejscowionych między nimi. Niestety, jest to niezbędna czynność, jeśli pragnie się uzyskać efekt czystego wnętrza bez pleśni i brudu w spoinach. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą szybko i tanio pozbyć się nagromadzonych tam zanieczyszczeń. Sprawdź, jak wyczyścić fugi domowymi sposobami w kilka minut.

Czym wyczyścić fugi? Domowe sposoby

Kafelki i płytki najczęściej znajdują się w kuchni i łazience – pomieszczeniach, które narażone są na działanie wilgoci. Powoduje ona liczne zabrudzenia i powstawanie pleśni w trudno dostępnych zakamarkach. To właśnie do tych ukrytych miejsc należą również przestrzenie znajdujące się między kafelkami. Jak czyścić fugi skutecznie i szybko? Jak usunąć brud, który się na nich zgromadził? Poznaj kilka łatwych, domowych sposobów!

Soda oczyszczona

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną? Okazuje się, że ten popularny środek dostępny w każdej kuchni, prócz bycia składnikiem potraw, pełni też wspaniałą funkcję środka czyszczącego. Wystarczy tylko, byś sodę rozprowadził wzdłuż namoczonych wcześniej fug i poczekał pół godziny, pozwalając jej się rozpuścić. Po tym czasie wystarczy tylko zmyć proszek za pomocą wilgotnej ścierki i umyć zarówno kafelki, jak i fugi. Soda ma swoje zastosowanie w czyszczeniu nie tylko brudu i pleśni z trudno dostępnych miejsc, ale doskonale działa również w przypadku usuwania rdzy, tłuszczu, plam czy kamienia.

Płyn do WC

Jak wyczyścić białe fugi? Choć wydaje się to nieco zaskakujące, bardzo dobrym sposobem na pozbycie się uporczywych zabrudzeń ze spoin kafelek i płytek jest użycie roztworu płynu do ubikacji i wody w proporcji 1:1 i energiczne umycie fug za pomocą ściereczki i szczoteczki. Chlor zawarty w preparacie czyszczącym skutecznie eliminuje powstałe zabrudzenia i działa antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Podczas czyszczenia kafelek należy jednak zachować szczególną ostrożność, by płyn nie pochlapał innych urządzeń ani nie dostał się nam do oczu.

Pasta hand-made

W pozbyciu się kurzu, pleśni i zanieczyszczeń między kafelkami, a także czyszczeniu płytek po fugowaniu, pomaga również specyfik domowej roboty. To mieszanka octu, wody i sody oczyszczonej. Jak ją zrobić? Wymieszaj 100ml wody, tyle samo octu i dodaj do tego opakowanie sody oczyszczonej. Po wykonaniu roztworu, możesz rozprowadzić go na wybranym obszarze i zostawić na 40 minut, a następnie zmyć letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Czym myć fugi na podłodze?

Choć większość osób trudno dostępne miejsca, takie jak fugi, traktuje w dość ostry, zdecydowany sposób, okazuje się jednak, że wygrzebywanie zanieczyszczeń za pomocą druciaków, śrubokrętów czy innych ostrych narzędzi może wyrządzić więcej szkód niż pożytku i zniszczyć powłokę między płytkami. Jak wyczyścić fugi na podłodze? Najlepiej zatem użyć ściereczki, gąbki do mycia naczyń, podłużnej szczoteczki oraz zużytej szczoteczki do zębów. Użycie odpowiedniego preparatu do czyszczenia fug i delikatnych materiałów skutecznie usunie zabrudzenia, ale nie spowoduje zniszczeń.

1 Komentarz

Zostaw komentarz