Ogród

Kiedy można siać trawę? Przeprowadź z nami wysiew trawy!

Gęsty i zadbany trawnik to duma każdego szanującego się posiadacza domu. W większości przydomowych ogrodów to właśnie murawa zajmuje sporą część przestrzeni, dlatego jej właściwa pielęgnacja jest podstawą, aby nienagannie się prezentowała. Pierwszym krokiem do tego, aby trawnik cieszył nasze oko i napawał nas dumą, jest jednak prawidłowy wysiew. Kiedy można siać trawę, aby szybko zakiełkowała i prędko się zagęściła? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Kiedy siać trawę – termin

Teoretycznie trawę można wysiewać przez cały sezon wegetacyjny. Jednak zalecane przez fachowców z branży ogrodniczej terminy siania trawy przypadają na dwa okresy w ciągu roku. Pierwszy z nich to przełom kwietnia i maja. Jeśli odpuściły już przymrozki i obfite ulewy, już w połowie kwietnia możemy zabrać się do pracy. Kiedy sadzić trawę, jeśli przegapimy okres wiosennego wysiewu? Możesz siać ją również pod koniec lata, czyli na przełomie sierpnia i września, jednak nie później niż w połowie września. Kiełki powinny bowiem mieć czas, aby wypuścić korzonki w ziemi, które muszą nieco podrosnąć przed nadejściem mrozów. Jeśli korzystasz z trawnika z rolki, możesz sadzić tego typu murawę przez cały sezon bez ograniczeń, ponieważ w przeciwieństwie do trawy kiełkującej z nasion jest ona odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wysiew trawy na jesień – za i przeciw

Spotkasz się także z opiniami, że najodpowiedniejszy okres do wysiewu trawy przypada na jesień, czyli wrzesień i październik. Zwolennicy tego terminu sadzenia murawy twierdzą, że podłoże o tej porze roku jest bardziej wilgotne, co sprzyja lepszemu ukorzenieniu się darni, a sama trawa ma wciąż wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do przyjścia zimy. Wielu ogrodników uważa, że właśnie wtedy najlepiej się przyjmuje. W rzeczywistości musisz jednak bardzo uważać na pogodę w konkretnym sezonie. Trawa zasiana zbyt późno, nawet mimo wilgotnej gleby, w przypadku jej przemarznięcia z pewnością także zmarznie, nawet jeśli nie w całości, to jej poszczególne kępy. Wpłynie to na jej rzadszy rozrost. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny warunków pogodowych, późny siew pod koniec października lepiej przełożyć na wiosnę.

Kiedy się sieje trawę – warunki pogodowe

Planując wysiew trawy, zwróć także baczną uwagę na warunki pogodowe w konkretnym dniu. Kiedy siejemy trawę, dzień powinien być bezwietrzy, w przeciwnym razie nasiona zostaną wywiane. Pamiętaj, aby nie sadzić jej podczas deszczu lub zaraz po obfitej ulewie. Mokra ziemia może spowodować duże nierówności podłoża pod trawnikiem, łatwiej ją także uszkodzić. Także silne upały nie są korzystne dla zakładania trawnika, ponieważ w suchej ziemi nasionom bardzo trudno jest się ukorzenić, a bez dostępu do wody szybciej uschną po wzejściu. Po zasianiu trawy należy zawsze delikatnie rozgrabić ziemię, wówczas masz pewność, że nasiona wejdą głębiej w glebę. Aby zabezpieczyć dopiero co wysianą murawę przed silnym wiatrem lub wypłukaniem jej przez deszcz, przysyp ją cienką warstwą ziemi.

1 Komentarz

Zostaw komentarz