Technologia

Do czego służy przełącznik zarządzalny?

przełączniki zarządzalne

Rozwój technologii sprawił, że obecnie internet jest obecny niemal w każdym budynku. Sprzyja temu również rozwój automatyki budynkowej oraz zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych elementów, jakie można znaleźć w sieci domowej, jest przełącznik zarządzalny. Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czym jest przełącznik zarządzalny. Warto również przyjrzeć się temu, jak działa to urządzenie oraz na jakie parametry zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Czym jest przełącznik zarządzalny?

Przełącznik zarządzalny, czyli switch, to niezwykle zaawansowane urządzenie, które pozwala na połączenie ze sobą wszelkich elementów, które pracują wewnątrz jednej sieci komputerowej. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa taki przełącznik. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest szybki i łatwy transfer danych pomiędzy routerem, centralami alarmowymi, komputerami, czy też access pointami. W sprzęcie wykorzystano protokoły zaimplementowane w drugiej warstwie TCP/IP, które są zgodne z modelem OSI/ISO.

Ponadto przełącznik zarządzalny posiada wbudowaną tablicę adresów MAC. Dzięki nim można w precyzyjny sposób kierować pakiety pomiędzy partiami. Rozwiązanie to umożliwia również wydajną informację transmisji. Wszystko to sprawia, że urządzenie działa w niezwykle szybki i sprawny sposób. Obecnie dostępne są również modele wyposażone w zasilacze buforowe. Dzięki nim można bez problemu monitorować IP, nawet wtedy, gdy dojdzie do przerw w dostawie prądu.

Jak działa przełącznik zarządzalny?

Oprócz przełączników zarządzalnych, na rynku dostępne są również modele niezarządzalne. Ich działanie znacznie się od siebie różni. Z tego też powodu wiele osób może się zastanawiać, na czym polegają te różnice i w jaki sposób działa przełącznik zarządzalny. Przede wszystkim warto podkreślić, że przełącznik niezarządzalny został opracowany w oparciu o prostą filozofię Plug&Play. Oznacza to więc, że dzięki niemu można wyłącznie łączyć ze sobą poszczególne elementy sieci LAN.

Z kolei switch zarządzalny posiada dodatkowe funkcjonalności, których trudno jest szukać w modelach niezarządzalnych. Przede wszystkim jest on wyposażony w zaawansowany interfejs WEB. Dzięki niemu użytkownik bez większego problemu może zarządzać już istniejącymi wirtualnymi sieciami VLAN, a także szybko tworzyć nowe. Ponadto WEB umożliwia wygodne konfigurowanie zasad bezpieczeństwa. Kolejną zaletą switcha zarządzalnego jest również możliwość konfiguracji powiadomień e-mail o występujących awariach.

Jakie przełączniki zarządzalne wybrać do domu i na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują swoim klientom nowoczesne przełączniki zarządzalne. Z tego też powodu wybór odpowiedniego urządzenia nierzadko stanowi duże wyzwanie i trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie switcha do domu. Przede wszystkim należy pamiętać o liczbie i rodzaju dostępnych portów. Warto wybrać switch, który będzie zawierał więcej portów niż obecnie posiadanych urządzeń, dzięki temu w przyszłości będzie można łatwo rozbudować domową sieć.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest również wydajność i przepustowość. Im bardziej zaawansowana jest dana sieć komputerowa, tym będzie wymagała większej szybkości transmisji danych. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkość przesyłu danych 100 Mbps na jeden port. Obecnie jednak warto stawiać na bardziej przyszłościowe rozwiązanie, które pozwoli na przesył danych na poziomie 1 Gbps na jeden port.

Decydując się na przełącznik zarządzalny nie można również zapomnieć o odpowiednim zarządzaniu. Obecnie na rynku dostępne są switche zarządzalne oraz niezarządzalne. Te drugie sprawdzą się zwłaszcza w użytku domowym, gdzie sieci nie są bardzo skomplikowane. Z kolei switch zarządzalny doskonal poradzi sobie w bardziej zaawansowanych aplikacjach. Duże znaczenie odgrywa również sposób zasilania. Zasilacze buforowe zapewnią skuteczne działanie nawet wtedy, gdy dojdzie do przerwy w dostawie prądu.

Zostaw komentarz