Odnawialne źródła energii ostatnimi czasy znajdują coraz większe grono zwolenników. Duży wpływ ma na to nie tylko dbałość o środowisko, ale również duże oszczędności finansowe, jakie można poczynić, decydując się na zainwestowanie w zieloną energię. Szczególnie dużym zainteresowaniem od wielu lat cieszą się panele fotowoltaiczne. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pod koniec lipca 2022 roku w Polsce było już aż 1,2 mln prosumentów, czyli osób, które produkowały prąd za pomocą fotowoltaiki. Warto więc zastanowić się, czy warto zakładać fotowoltaikę?
Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne?
Nie da się ukryć, że fotowoltaika pod względem finansowym zawsze będzie miała sens. Jest to bowiem naturalna oraz darmowa energia pochodząca ze słońca. Warto jednak pamiętać, że opłacalność paneli fotowoltaicznych jest tym większa, im większy jest poziom autokonsumpcji. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem nowych nawyków przy korzystaniu z darmowej energii lub też wyposażyć całą instalację w dodatkowy magazyn energii.
Często powtarzanym stwierdzeniem jest to, że przez zmienność sytuacji energetycznej w Polsce panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się w obecnej sytuacji. Jednak liczne przeprowadzone badania oraz statystyki zdają się temu zaprzeczać. Różne ceny energii mogą sprawić, że w jednej chwili posiadacz fotowoltaiki będzie na niej zarabiał, w innej zaś sytuacji może “jedynie” oszczędzać. Niezależnie jednak od tego, jaka jest sytuacja, prosument zawsze wychodzi na plus.
Czy opłaca się założyć panele fotowoltaiczne? Rosnące ceny energii
Jednym z najważniejszych argumentów na to, że fotowoltaika zawsze będzie opłacalna, jest fakt, że ceny surowców energetycznych cały czas zwyżkują w niepokojącym tempie. Eksperci są również zgodni, że sytuacja ta nie ulegnie większej zmianie w następnych latach. Z tego też powodu coraz więcej osób, które chcą czerpać energię i jednocześnie uniezależnić się od cen surowców energetycznych, decyduje się na zainwestowanie w panele fotowoltaiczne.
Kolejną zaletą fotowoltaiki jest fakt, że bardzo dobrze współpracuje ona z innymi systemami w domu, na przykład podłączając pompę ciepła do fotowoltaiki, można cieszyć się jeszcze większymi korzyściami finansowymi. Decydując się na montaż paneli, można jednocześnie stać się prosumentem. Co to oznacza? Fotowoltaika to nie tylko darmowa energia na potrzeby gospodarstwa domowego, ale również możliwość jej magazynowania oraz zwracania nadwyżki do sieci energetycznej. Pozwala to na dodatkowy dochód i sprawia, że inwestycja w panele zwróci się jeszcze szybciej.
Czy warto zakładać fotowoltaikę? Dotacje
W Polsce już od jakiegoś czasu zaczęto przykładać większą wagę do tego, czym oddychają mieszkańcy. Aby zmniejszyć występowanie toksycznych substancji w powietrzu i jednocześnie zachęcić ludzi do inwestycji w odnawialne źródła energii, powstało wiele rządowych dotacji do instalacji fotowoltaiki.
Program “Mój Prąd 5.0” jest przeznaczony wyłącznie dla prosumentów. Osoby, które zdecydują się nie tylko czerpać, ale również produkować energię, mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 6 tysięcy złotych. Program “Czyste Powietrze” zachęca właścicieli nieefektywnych pieców do przejścia na energię odnawialną. Osoby, które zdecydują się na taki krok, mogą liczyć na zwrot 50% inwestycji z jednorazową dotacją 6 tysięcy złotych. Warto również skorzystać z rozwiązania, jakim jest ulga termomodernizacyjna. Zakłada ona odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków wyniesionych na zakup fotowoltaiki.
Fotowoltaika to inwestycja w przyszłość
Fotowoltaika to bez wątpienia inwestycja w przyszłość, która z pewnością się zwróci. Aby jednak czerpać jak największe korzyści z energii pozyskanej ze słońca, warto zlecić projekt oraz montaż instalacji zaufanej firmie. EcoNowator to grupa profesjonalistów, którzy przeprowadzą audyt, zaprojektują oraz zamontują system fotowoltaiczny, który przyniesie największe korzyści. Ich usługi cieszą się niezwykle dużą popularnością, a z ofertą można bliżej zapoznać się na stronie https://www.econowator.pl/.
Zostaw komentarz