Budowa

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Zobacz, jaka jest średnia cena!

Jednym ze skutecznych sposobów na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe. Dlatego też takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów. Jednak przed decyzją o montażu ogrzewania podłogowego warto przeanalizować koszty tego przedsięwzięcia. Ile zatem kosztuje tzw. „podłogówka”?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Zacząć trzeba jednak od tego, że wyróżnić można kilka rodzajów ogrzewania podłogowego. Wyróżnić można przede wszystkim ogrzewanie podłogowe elektryczne, ogrzewanie podłogowe wodne oraz ogrzewanie podłogowe gazowe. Pierwsze polega na położeniu pod panele przewodów lub całych mat grzewczych. Te rozprowadzają ciepło wzdłuż całej podłogi. System ogrzewania podłogowego elektrycznego wyposażony jest w termostat, który służy do regulacji temperatury. Ogrzewanie podłogowe wodne jest połączeniem za pomocą rur grzejnych w jedną instalację grzewczą na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Wzdłuż systemu rur rozprowadzana jest woda w temperaturze 40-50 stopni. W przypadku ogrzewania podłogowego gazowego ciepło także rozprowadzane jest przez system rur bądź poprzez maty grzewcze, które umiejscowione są pod panelami podłogowymi.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszty związane z ogrzewaniem podłogowym związane są z tym, jaki rodzaj ogrzewania chce się zamontować oraz od tego, jaką kubaturę planuje się ogrzać. Co ważne, pamiętać trzeba, że koszt ogrzewania podłogowego to nie tylko jego montaż. Dodać należy również do tego ceny związane z komponentami sterującymi instalacją grzewczą. Ogólnie rzecz jednak ujmując, chcąc oszacować, ile kosztuje podłogówka, pod uwagę wziąć należy takie czynniki, jak przygotowanie projektu ogrzewania podłogowego, koszt materiałów izolacyjnych i elementów hydraulicznych, koszt kotła grzewczego, koszt sterowników ściennych i termostatu oraz oczywiście wynagrodzenie ekipy montażowej.

Koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego

Jak wspomniano, różne rodzaje ogrzewania podłogowego mogą mieć różną cenę. W przypadku ogrzewania elektrycznego koszty nie są zbyt duże. Powiedzieć można, iż jest to rozwiązanie oszczędne. Nie ma tu bowiem konieczności zakupu pieca gazowego oraz wykonywania komina. Choć nie jest to inwestycja droga, to wiedzieć trzeba, że koszty użytkowania są już nieco wyższe. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 roczny koszt ogrzewania wynieść może ponad 6000 zł. Dlatego też ogrzewanie podłogowe elektryczne najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, np. w łazience.

Cena ogrzewania podłogowego wodnego i gazowego

Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe wodne, to przyjąć można, że w najtańszym wariancie jest to koszt ok. 90 zł/m2. Jeśli jednak chce się zastosować nieco lepsze materiały, to ten oczywiście wzrośnie. Wówczas może on wynieść ok. 150 zł/m2. W przypadku ogrzewania podłogowego wodnego duży wpływ na jego koszt ma rodzaj zastosowanego termostatu. Ten rodzaj ogrzewania dobrze sprawdzi się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. System gazowy powszechnie montowany jest w domach jednorodzinnych. Co ważne, koszty takiej instalacji nie są wysokie. Trzeba jednak pamiętać o rosnących cenach gazu. Największy wpływ na koszt gazowego ogrzewania podłogowego ma wybór konkretnego modelu kotła gazowego.

1 Komentarz

Zostaw komentarz