Wnętrza

Renowacja forniru – jak odnowić fornir, aby dać meblom drugie życie?

Meble fornirowane cechują się przede wszystkim dużą elegancją. Jednak wraz z upływem czasu na ich powierzchni zaczynają pojawiać się ślady użytkowania. Powierzchnie przestają już wyglądać tak estetycznie, zaczynają pojawiać się również uszkodzenia. Co jednak ważne, fornir można naprawić. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo.

Fornir i jego charakterystyka

Fornir swoim wyglądem przypomina drewno. Ma również podobne właściwości. Wraz z upływem lat i użytkowaniem mebli fornirowanych zaczynają pojawiać się na nich zmiany kolorystyczne. Jasne kolory żółkną, natomiast ciemne jaśnieją. To, co szczególnie szkodzi meblom fornirowanym, to działanie światła. Dodatkowo fornir nie toleruje wysokich temperatur oraz wody. Wszystko to powoduje powstawanie w szybkim czasie odbarwień.

Renowacja forniru

Prace renowacyjne mebli fornirowanych rozpocząć należy od zdjęcia powierzchni starej powłoki. Zrobić należy to ręcznie. Najlepiej użyć do tego cykliny, skrobaka i papieru ściernego. Starą powłokę dobrze zdjąć ręcznie, gdyż szlifierka mogłaby uszkodzić fornir. Po jej zdjęciu zobaczyć będzie można strukturę i prawdziwy kolor forniru. Pozwoli to na ocenę jego stanu. Jeśli jest on w dobrej kondycji, to powierzchnię wystarczy przeszlifować i uzupełnić niewielkie ubytki masą szpachlową. Jeśli natomiast zauważy się ubytki sporej wielkości, wówczas podjąć należy się nieco bardziej zaawansowanych prac.

Uzupełnianie małych ubytków

Odnawianie mebli fornirowanych w przypadku małych ubytków polega m.in. na doklejeniu brakujących fragmentów. Nie jest to trudne, pamiętać jednak trzeba, aby robić to bardzo dokładnie. W pierwszej kolejności konieczne jest określenie gatunku drewna i zakup właściwego kawałka. Następnie ostrym nożem odciąć należy fragment. Do jego przyklejenia bardzo dobrze sprawdzi się klej na gorąco bądź syntetyczny klej kontaktowy. Zanim jednak nałoży się klej, powierzchnię należy dokładnie oczyścić. Kolejny krok to przyciśnięcie posmarowanego klejem forniru do powierzchni. Po wyschnięciu całość należy zeszlifować i podbarwić bejcą. Wynika to z tego, że nowy fornir będzie jaśniejszy od poprzedniego. Ostatni etap to lakierowanie, woskowanie i nałożenie politury.

Uzupełnianie dużych ubytków

Jeśli ubytki są naprawdę spore, to pracy będzie nieco więcej. Jak odnowić stół fornirowany w przypadku dużych ubytków? W pierwszej kolejności przygotować należy podłoże. Usunąć trzeba stary fornir i zaszpachlować ubytki. Kolejny krok to rozłożenie forniru tak, aby układ słoi pasował do siebie. Następnie dociąć należy odpowiednie kawałki. Teraz można nałożyć klej na podłoże. Spód forniru również należy posmarować klejem i przyłożyć do niego. Pamiętać trzeba, aby fornir przyklejać na zakładkę. Ostatni krok to usunięcie ewentualnych pęcherzyków powietrza. Powierzchnię należy docisnąć i tak pozostawić na noc. Po wyschnięciu nożykiem usunąć można resztki kleju.

Wykończenie powierzchni

Renowacja mebli fornirowanych zakończona musi być oczywiście właściwym wykończeniem powierzchni. Najczęściej meble fornirowane lakieruje się lub nakłada na nie politurę. Ważny jest tu jednak sposób nanoszenia lakieru – najlepiej za pomocą wałka. Lakier nakładany powinien być cienkimi warstwami. Lepiej położyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Kiedy wiesz już, jak odnowić fornir, nie pozostaje Ci nic innego, jak zabrać się do pracy.

1 Komentarz

Zostaw komentarz