Wnętrza

Meble z palet – jak zrobić wygodne i designerskie meble z europalet?

Choć europalety służą do przewożenia dużych i ciężkich ładunków, posiadają one szereg zalet, które z powodzeniem wykorzystują odważni projektanci mebli. Wykonane z nich sofy, krzesła czy łóżka prezentują ciekawy design, który z powodzeniem sprawdza się w aranżacjach w stylu loft, industrial czy eko. Wyposażenie z recyklingu można dostosować do swoich potrzeb i ustawić je w domu oraz w ogrodzie. Jak zrobić meble z europalet? Z jakimi elementami wystroju najlepiej będą się komponować?

Co można zrobić z palet?

Europalety to palety drewniane służące jako podstawy do przenoszenia dużych ładunków. Ich odporność na obciążenia jest wysoka, a odpowiedni kształt ułatwia przewożenie towarów przy pomocy wózków widłowych. Dzięki swoim kształtom i gabarytom palety mogą służyć jako elementy do budowy designerskich mebli. Tego typu recyklingowy styl preferują współcześnie modne nurty aranżacyjne, jak: loft, industrial i eko. Co zatem można zrobić z palet drewnianych? Oto krótka lista najciekawszych pomysłów:

  • fotele
  • łóżko
  • ławki
  • stolik na kółkach
  • podstawki na kompozycje roślinne
  • sofa modułowa na taras.

Meble z palet – jak zrobić?

Przede wszystkim trzeba wykonać plan i zebrać potrzebne materiały. Europalety można potraktować jak puzzle, z których zostanie zbudowany mebel, lub rozdzielić poszczególne elementy i zbudować z nich dany model. Można ułożyć je jedną na drugiej, aby wykonać wysoki stolik lub ławkę. Stół z europalet można wyposażyć w szklany blat oraz kółka. Przestrzenie między paletami to idealne miejsce na szuflady. Po dograniu wszystkich szczegółów należy połączyć z sobą elementy, tak aby nie przesuwały się i stanowiły jedną bryłę. Kolejnym etapem jest oczyszczenie oraz wypolerowanie drewna. Przydadzą się tutaj szlifierki i papier ścierny. Meble z palet do domu można pomalować bezbarwną farbą ekologiczną lub wybrać ładny kolor, który będzie pasował do aranżacji. Meble na taras należy pokryć impregnatem, który zabezpieczy drewno przed zniszczeniem.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

W altanie lub na rasie pięknie zaprezentują stworzone z palet meble – stolik, fotele, sofa lub narożnik. W ogrodzie mogą pojawić się ławki oraz stopnie, na których ustawione będą kompozycje składające się z roślin doniczkowych. Aby meble z europalet do ogrodu spełniały swoją rolę, należy połączyć z sobą wszystkie elementy tak, aby całość była stabilna i wytrzymała. Do łączenia drewnianych modułów najlepiej użyć wiertarki i wytrzymałych śrub. Na oszlifowaną powierzchnię trzeba nałożyć impregnat do drewna, który zabezpieczy meble przed wilgocią, spróchnieniem, grzybami i owadami. Tak wykonane elementy można w końcu pomalować na wybrany kolor lub pokryć bezbarwnym lakierem, by pozostawić je w naturalnym kolorze drewna.

Dodatki do mebli z palet

Każda ławka, sofa lub fotel do ogrodu powinny być wyposażone w wygodne poduszki lub materace. Miękka pianka tapicerska zwiększy komfort siedzenia, a wytrzymała na czynniki zewnętrzne tkanina będzie prezentowała się pięknie przez długie lata użytkowania. Poduszki i materace najlepiej wykonać z materiałów nieprzemakalnych, które bez problemu można wyczyścić lub wyprać. Materiał na poszewki powinien być odporny na promieniowanie UV, które może powodować odbarwianie się kolorów. Innymi dodatkami zdobniczymi do mebli z palet mogą być szklane blaty do stolików, dekoracje dopasowane do designu mebli oraz rośliny doniczkowe wyposażone w pasujące do drewna doniczki.

1 Komentarz

Zostaw komentarz