Budowa

Ile to kubik betonu? Waga i cena

Pracując z betonem, każdy prędzej czy później natknie się na pojęcie kubiku. Jest to potoczna nazwa metra sześciennego, jednak to nie daje odpowiedzi na pozostałe istotne w czasie zakupu pytania. Ile waży kubik betonu? Jaka jest jego cena?

Czym jest kubik?

Nazwa kubik odnosi się tak naprawdę nie do wagi, a do objętości. Stanowi metr sześcienny produktu. Waga tej jednostki może być więc różna, w zależności od klasy betonu. Podobna rozbieżność występuje w przypadku ceny.

Jak obliczyć kubik betonu?

Znajomość objętości surowca nie oznacza wcale, że łatwo jest obliczyć kubik betonu. Dzieje się tak dlatego, że waga betonu może być różna w zależności od jego proporcji i gęstości. Składa się on z wody, cementu i kruszywa w różnych proporcjach. Każdy ze składników może także mieć różną wagę i objętość.
Na obszarze Unii Europejskiej kwestia ta jest na szczęście uproszczona. Istnieje tu podział na poszczególne klasy betonu. Każda z nich ma określoną recepturę, a także opisany charakterystyczny dla surowca danej klasy ciężar.
Klas standardowego betonu wyróżnia się aż 16, a większość z nich rozpoczyna się od litery C (od angielskiego słowa concrete). Wciąż można spotkać jednak też starsze opisy, wówczas będzie to oznaczenie zaczynające się od litery B (od polskiego: beton). Ponadto występuje także beton tak zwany lekki. Wówczas oznaczenie będzie rozpoczynało się od liter LC (od angielskich słów: light concrete. Niezależnie od występujących w nazwie liter, w dalszej kolejności podane będą liczby. Im wyższa liczba, tym lepszej jakości jest beton.
Powyższa wiedza jest przydatna aby obliczyć, ile waży kubik betonu. Wszystko zależy od mieszanki, która jest podstawą obliczeń. Klasa ma związek z gęstością betonu, ta z kolei określana jest właśnie jako ilość kilogramów na metr sześcienny. Większość standardowych mas betonu będzie miała wagę od 2 000 kilogramów do 2 500 kilogramów na metr sześcienny, czyli kubik.
A ile to jest kubik betonu lekkiego? Tutaj oczywiście wartości będą mniejsze. W przypadku lekkiego betonu będzie to od 800 do 2 000 kilogramów na metr sześcienny surowca. Obliczanie wagi kubika jest więc proste, kiedy poznamy już gęstość betonu danej klasy.

Ile kosztuje kubik betonu?

Cena za kubik betonu nie jest stała. Uzależniona będzie od szeregu czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście klasa betonu. Beton lekki lub niskiej klasy będzie tańszy niż beton wysokiej klasy o dużej gęstości.
Duże znaczenie ma też to, gdzie beton zostanie kupiony. Na ten aspekt ceny składa się konkurencja panująca w danej okolicy oraz marża, jaką nakłada na beton pośrednik. Jeśli miejsce zakupu znajduje się w dużej odległości od budowy, należy liczyć się także z kosztem przewozu, na przykład wypożyczoną betoniarką.
Wszystko to wpływa na koszt składający się na kubik betonu. Cena betonu niższej klasy zwykle zamyka się jednak poniżej 200 złotych za kubik. Im lepszy jest beton, tym cena będzie wyższa. W przypadku wysokiej klasy surowca nierzadko przychodzi zapłacić nawet powyżej 400 złotych za kubik.

1 Komentarz

Zostaw komentarz