Storczyki to piękne i bardzo lubiane kwiaty, występujące w dziesiątkach tysięcy odmian. Dzięki swojej różnorodności kształtów i barw są roślinami chętnie kupowanymi, a po zakupie jednego z nich często chcesz mieć następne. Jak pielęgnować storczyka w domu, aby jego kwiaty przez długi czas cieszyły Twój wzrok?
Ich pielęgnacja wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana. Jeżeli zapewnisz mu odpowiednie stanowisko, nie zapomnisz o podlewaniu i nawożeniu będzie on kwitł przez długie tygodnie.
Jakie stanowisko dla storczyka?
Należy pamiętać, iż storczyki nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i głębokiego cienia. Zbyt intensywne słońce może przyczynić się do żółknięcia liści, a jego brak do opadania pąków i kwiatów. Najlepiej zapewnić mu rozproszone światło pamiętając, że jest rośliną tropikalną, która latem najlepiej czuje się w temperaturze 23-24 stopni, natomiast zimą w okresie odpoczynku optymalna będzie dla niego temperatura ok. 19 stopni.
Jak podlewać i nawozić storczyki?
Wśród pytań związanych z pielęgnacją storczyków często przewija się temat podlewania i nawożenia. Należy je podlewać rzadko, ale obficie. Najprostszym sposobem jest zamoczenie doniczki w misce z wodą na około pół godziny. Taką kąpiel należy wykonywać raz na 7 do 10 dni. Wyznacznikiem kąpieli niech będzie przeschnięte podłoże. Jeżeli wilgotność pomieszczenia jest niższa niż 60%, roślinę można również zraszać.
Do pielęgnacji storczyków stosować należy specjalne nawozy dedykowane tym kwiatom. Nie powinno się wybierać typowych odżywek do roślin kwitnących. Obecnie w sklepach jest szeroki wybór takich nawozów w postaci: pałeczek, płynów, odżywek dolistnych, bądź eliksirów.
Przesadzanie storczyka
Kiedy korzenie storczyka zaczynają wystawać i wyraźnie widać, iż są przerośnięte, należy storczyka przesadzić do większej doniczki. Wymiana podłoża jest także niezbędna, gdy zobaczymy na nim biały nalot, najczęściej oznaczający pleśń. Jeżeli tego nie zrobimy roślina prawdopodobnie już nie zakwitnie. Najlepszą porą na przesadzanie storczyka, tak jak w przypadku większości roślin, jest wiosna. Po wyciągnięciu rośliny z doniczki należy sprawdzić stan korzeni, usunąć wszystkie martwe, nadgnite czy zniszczone części ostrym narzędziem, a następnie włożyć ostrożnie do nowego miejsca i obsypać podłożem. Należy również pamiętać, iż w przypadku pielęgnacji storczyków bardzo ważnym aspektem jest wybór doniczki. Powinna być ona przeźroczysta, gdyż pozwala to na dotarcie światła do systemu korzeniowego rośliny.
Wybór podłoża
Podłoże do storczyków powinno być mocno przepuszczalne, lekkie i przewiewne. W naturze większość odmian storczyków zagnieżdża się w załamaniach kory czy gałęzi, oplatając je własnymi korzeniami. Tak więc uniwersalna ziemia ogrodowa na pewno nie będzie dobrym wyborem. Najlepiej postawić tu na gotową mieszankę do storczyków, którą jest dostępna w każdym sklepie ogrodniczym. Oczywiście przy odrobinie wprawy można też spróbować zrobić podłoże do storczyków samodzielnie przy użyciu pokruszonej kory sosnowej, mchu torfowca, włókna kokosowego i węgla drzewnego.
Taki ogrom informacji w jednym miejscu – dzięki autorze!