Wnętrza

Styl loftowy w mieszkaniu

Styl loftowy wyróżnia się przede wszystkim surowością w aranżacji wnętrz. Loftowy styl kojarzy nam się przede wszystkim z przemysłowymi fabrykami, przestronnymi i halami i betonowym wykończeniem. Sprawdź, jak zastosować taką stylistykę w mieszkaniu, aby cieszyć się modnym i doskonale zagospodarowanymi pomieszczeniami!

Styl loftowy – cechy charakterystyczne

Styl loftowy swoje początki czerpie z lat 60. i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie po kryzysie opustoszałe hale i magazyny przeobraziły się w mieszkania i miejsca spotkań wielu nowojorczyków. Od tamtego czasu pustostany dały początek niezwykle modnemu i innowacyjnemu stylowi aranżacji wnętrz, jakim stał się styl loftowy, słynący z minimalizmu, prostoty i otwartej przestrzeni. Ubogi w meble, wypełniony światłem wpadającym przez duże, niczym niezasłonięte okna zachwyca minimalistów oraz osoby lubiące porządek i prostotę. Żeby cieszyć się tą modną aranżacją, nie musimy wcale przenosić się do opuszczonej fabryki – możemy odpowiednio zagospodarować i urządzić swoje mieszkanie. Loft sprawdzi się idealnie w zwykłym mieszkaniu w bloku, ponieważ nie wymaga od nas dużego wkładu finansowego oraz zaangażowania w zaawansowane prace remontowe. Wysokie sufity, widoczne przewody elektryczne, rury i elementy konstrukcyjne sprawią, że nasze mieszkanie nabierze iście surowego stylu i wyglądu wnętrza poprzemysłowego. W takich wnętrzach industrialnych królują cegła i beton, niezmiennie kojarzone z budownictwem przemysłowym oraz surowce takie jak metal czy szkło. Okna czy ścianki prysznicowe zazwyczaj przecinane są czarnymi szprosami, dodającymi im surowego charakteru, a oświetlenie przypomina to stosowane w fabrykach – przy urządzaniu wnętrza w industrialnej stylistyce warto więc postawić na dodatki oświetleniowe w postaci zwykłych wiszących na kablu żarówek lub prostych, minimalistycznych lamp. W stylu loftowym najważniejsza jest otwarta przestrzeń, dlatego należy stawiać raczej na nowoczesne rozwiązania, takie jak kuchnia połączona z salonem. Innym wartym przemyślenia rozwiązaniem jest, np. aneks sypialniany, wydzielony tylko za pomocą dużego, industrialnego przeszklenia.

Styl loftowy – dodatki

W surowych, loftowych wnętrzach wrażenie przytulności możemy uzyskać dzięki naturalnym akcentom, jak np. drewno, len czy skóra. Dzięki nim ocieplimy surowy wygląd betonu architektonicznego i naturalnej cegły. Do wnętrz w stylu loftowym idealnie pasować będą dodatki w kolorze czarnym lub antycznej miedzi, a także w wielu odcieniach szarości i bieli. Przy wyborze mebli warto postawić na prostotę, metalowo-drewniane konstrukcje, które idealnie sprawdzą się jako regały na książki, miejsce do wyeksponowania ramek na zdjęcia czy doniczek z kwiatami. Podczas urządzania wnętrza w stylu industrialnym warto pamiętać, że inspirowane jest ono fabryką lub opuszczonym magazynem – postaw więc na meble i dodatki wykonane ze starych materiałów, takich jak np. metalowe haki i łańcuchy – jako wieszaki na kwiatowe doniczki czy postarzane, drewniane przesuwne drzwi na ciężkich, metalowych prowadnicach.

1 Komentarz

Zostaw komentarz