Budowa

Instalacja odgromowa – czy jest obowiązkowa i z czego się składa?

Burza to wyjątkowe zjawisko meteorologiczne, podczas którego powstają błyskawice będące efektem kumulujących się wyładowań atmosferycznych. Póki są one daleko na niebie, potrafią stanowić dla nas niemałe widowisko, jednak kiedy znajdziemy się w polu ich rażenia, to grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo. Pojedyncza błyskawica może mieć bowiem natężenie o wartości nawet dwudziestu tysięcy amperów, a uderzając, może rozgrzać otaczające ją powietrze nawet do 30 tysięcy stopni Celsjusza. Tak niszczycielska siła potrafi zniszczyć wszystko, co nie zostało odpowiednio zabezpieczone.

Jak powszechnie wiadomo, błyskawice “szukają” możliwości jak najszybszego dotarcia do ziemi. Z tego względu będą one odnajdywały najwyższy punkt w okolicy. W takiej sytuacji tym obiektem może być nawet stojący w polu człowiek. Najczęściej jednak pioruny uderzają w drzewa i budynki, a te ostatnie można z kolei odpowiednio zabezpieczyć za pomocą elementu, którym jest instalacja odgromowa. Kiedy instalacja odgromowa może być przydatna? Czym w ogóle jest i z czego się składa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie znaleźć w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie Was zapraszamy.

Instalacja odgromowa – co to takiego?


Definicja elementu, jakim jest instalacja odgromowa, bywa dosyć prosta – to bowiem system, którego zadaniem jest zabezpieczenie budynku przed porażeniem przez wszelkiego rodzaju wyładowania atmosferyczne mające miejsce w czasie burzy i nie tylko. Każda tego typu instalacja złożona jest z kilku części, z czego każda pełni jakąś istotną funkcję. Pierwszym i najbardziej widocznym elementem instalacji odgromowej są zwody. To one bezpośrednio przyjmują wyładowania i prowadzą je do dalszych części systemu. Wyróżniamy również przewody odprowadzające, które łączą zwody z przewodami uziemiającymi, przewody uziemiające, które stanowią łącznik między tymi odprowadzającymi a uziomem, zaciski probiercze, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie rezystancji uziemienia, a także uziom, czyli element, który jest odpowiedzialny za odprowadzenie ładunku elektrycznego do pozostałych metalowych elementów umieszczonych w gruncie.

Zasada działania systemów ochrony przed piorunami jest również bardzo prosta. Wspomniane zwody przyjmują ładunek, który następnie jest błyskawicznie odprowadzany w dół za pomocą wszystkich połączonych elementów aż do uziomu, gdzie prąd o ogromnym natężeniu zanika.

Instalacja odgromowa – kiedy niezbędna?


Wiele osób zastanawia się, kiedy instalacja odgromowa jest koniecznym rozwiązaniem oraz czy jest obowiązkowa. Otóż w myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów, każdy dom jednorodzinny musi posiadać instalację odgromową i nie ma wyjątku od tej reguły. Nie warto nawet ryzykować ominięcia tych zasad – jedno uderzenie pioruna może nas bowiem pozbawić dorobku całego życia. Jedną z firm instalujących piorunochrony jest firma Halota.

Instalacja odgromowa – ile zwodów pionowych wystarczy?


Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju i rozmiarów budynku. Minimalna ilość zwodów pionowych, która jest wymieniana w prawie, wynosi 2. Z technicznego punktu widzenia im jest ich więcej, tym bezpieczniej, jednak trzeba się liczyć z tym, że każdy dodatkowy odgromnik to dodatkowy koszt. Tak jak już jednak wspomnieliśmy – nie warto na tej kwestii oszczędzać, bo w przypadku uderzenia pioruna w nasz domu, może powstać ogromny i szybko rozprzestrzeniający się pożar, który strawi wszystko, co stanie mu na drodze.

1 Komentarz

Zostaw komentarz