Wnętrza

Jak dobrać dywan do wnętrza?

Dywany od wieków cieszą się ogromną popularnością. Prawdopodobnie wynaleziono je ok. tysiąc lat temu na równinach Azji Środkowej. Początkowo służy one do dekoracji namiotów. Głównie były pokryte motywami geometrycznymi i krzywoliniowymi. Dziś na rynku dostępne są dywany z wieloma innymi wzorami, dlatego każdy może znaleźć wariant dopasowany do swoich upodobań, potrzeb i stylu przestrzeni. Pojawia się jednak pytanie: jak dobrać dywan do wnętrza, aby nie zaburzył on aranżacji? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jak dopasować dywan do wnętrza?

Aby dopasować dywany do wnętrza, trzeba zwrócić uwagę m.in. na jego rozmiar i materiał wykonania. Duże znaczenie ma również wzór i styl. Rozmiar dywanu jest uzależniony zarówno od wielkości pomieszczenia, jak i stylu, w jakim jest urządzone. W dużych wnętrzach można sobie pozwolić na wyjątkowo obszerny model. Należy jednak pamiętać, aby znajdował się w odległości ok. 90 cm od drzwi, aby móc je bezproblemowo zamykać i otwierać.

Ponadto przyjęło się, że na dużych, okazałych dywanach powinny stać minimum dwie nogi kanapy i foteli. Dzięki takiemu połączeniu aranżacja wygląda elegancko, a dywan nie wydaje się za mały. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z dywanami o niewielkich wymiarach. Takie modele bez problemu mogą znajdować się między sofą a stołem lub pod stolikiem kawowym. Małe dywany świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim, natomiast duże idealnie pasują do wnętrz klasycznych i art deco.

Materiał wykonania ma znaczenie

Dobierając dywan do wnętrza, należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. W salonach najlepiej sprawdzają się te o niskim runie, gdyż są łatwe do wyczyszczenia. Warto sprawdzić również gramaturę danego modelu. Należy pamiętać, że im gramatura jest wyższa, tym produkt jest trwalszy. Szczególnie polecane są dywany wykonane z wełny, wiskozy, jedwabiu i juty. Produkty stworzone z tak szlachetnych materiałów znajdziesz na stronie: https://otownetrze.pl/dywany.

Jak dobrać dywan do nowoczesnego wnętrza?

Jeśli aranżujesz pomieszczenie nowoczesne, sięgnij po dywan utrzymany w stonowanych barwach np. czerni lub bieli. Świetnie sprawdzi się model ze wzorami geometrycznymi i minimalistycznymi motywami. W przestrzeni nowoczesnej doskonale będzie prezentował się dywan Asiatic Albany Diamond Black wykonany w stu procentach z wełny. Perfekcyjnie podkreśli on charakter wnętrza i sprawi, że będzie ono wyglądało niezwykle elegancko i szykownie. W nowoczesnym salonie idealnie sprawdzi się również dywan Asiatic Ariana AT05 Dotty Grey zawierający minimalistyczne wzory inspirowane Marokiem. Na jego powierzchni można dostrzec symetryczne kropki wyglądające jak gołe plamki wycięte z gęstego runa.

Jak dobrać dywan do wnętrza klasycznego?

Wybierając dywan do wnętrza klasycznego, należy zastanowić się, czy będzie stanowił on główną ozdobę wnętrza, czy też ma wyłącznie pełnić funkcję subtelnego dodatku. Jeśli chcesz, aby dywan był najważniejszą dekoracją, sięgnij po model z delikatnymi wzorami, który podkreśli charakter wnętrza, a jednocześnie nie zaburzy aranżacji. Jeśli jednak szukasz dywanu, który nawet w najmniejszym stopniu nie będzie odwracał uwagi od innych dekoracji, wybierz model w jednolitym, stonowanym kolorze.

Osoby szukające dywanu dekoracyjnego do klasycznego wnętrza powinny sprawdzić model Asiatic Ariana AR10 Ripple utrzymany w biało-czarnej kolorystyce, posiadający wzór pofałdowanych fal. Natomiast osoby szukające jednolitego dywanu, który nie będzie skupiał na sobie uwagi, powinny zapoznać się z modelem Asiatic Aran Ivory, będącym ekskluzywnym dodatkiem do każdego typu wnętrza.

1 Komentarz

Zostaw komentarz