Ekologia

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Ekologia i ekonomia nie zawsze idą w parze. Energia słoneczna to jedna z najlepszych i najłatwiej pozyskiwana alternatywa dla tej tradycyjnej pochodzącej z elektrowni. Wszyscy posiadacze domów mogą stać się właścicielami paneli fotowoltaicznych, ale wielu z nich nurtuje opłacalność fotowoltaiki. Rosnące ceny prądu i coraz wyższa świadomość ekologiczna, sprawiają, że wielu z nas zakłada panele fotowoltaiczne. Opłacalność tego działania zależy od kilku czynników. Świadomy wybór czystej energii powinien być też korzystny finansowo. Czym się kierować podejmując decyzję o zmianie energii na słoneczną?

Fotowoltaika — czy się opłaca?

Odstraszające wysokie ceny paneli generują wiele pytań. Czy fotowoltaika jest opłacalna? Na dłuższą metę — bardzo. Oczywiście początkowe wydatki związane z zakupem i montażem mogą wydawać się zaporowe, ale cała inwestycja zyska w twoich oczach, gdy przestaniesz płacić za prąd. Wzrosty cen są nie tylko faktem, który nam towarzyszy regularnie od kilkunastu lat, one są pieśnią przyszłości. Wzrost cen prądu jest zakładany na wiele lat do przodu. Dzięki temu wiesz, że warto zainwestować w panele fotowoltaiczne. Opłacalność tego działania jest faktem. Jednorazowy koszt paneli przestaje wydawać się wysoki, jeśli spojrzymy na niego z perspektywy czasu.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Przyjmuje się, że czas zwrotu kosztów montażu paneli fotowoltaicznych to od 8 do 10 lat. Mają na to wpływ różne czynniki. Pierwszym z nich jest rodzaj ogniw fotowoltaicznych. Im nowocześniejsze panele, tym większa ilość energii, którą pobierają. Ważna jest też nieruchomość i położenie paneli względem słońca, czynnik pogodowy czy wreszcie, korzystanie z dotacji i częściowych zwrotów kosztów. Czy fotowoltaika się opłaca? Jedna z najbardziej przejrzystych i najłatwiej pozyskiwanych energii, do tego zielona. Zatem opłaca się, nie tylko nam, ale i środowisku.

Ustawienie paneli i jego wpływ na pozyskiwanie energii.

Jasne jest, że zakładając panele, chcesz ustawić je tak, żeby pochłaniały jak najwięcej światła słonecznego. Właśnie na tym polega skuteczna fotowoltaika. Opłacalność inwestycji zależy między innymi od kierunku ustawienia paneli na gruncie lub dachu. Najważniejsze jest, by nie montować ich w miejscach zacienionych. Jeśli dom otaczają wysokie drzewa, ilość energii słonecznej przedostającej się do paneli nie będzie wystarczająca. Najlepiej opłacalne będzie ustawienie ich w kierunkach południowym, wschodnim lub zachodnim, unikamy głównie kierunku północnego, ponieważ słońce rzadko świeci z tej strony.

Na opłacalność fotowoltaiki ma wpływ wiele czynników, jeśli będziemy korzystać z programów dofinansowujących oraz odpowiednio rozmieścimy panele, na zwrot kosztów inwestycji nie będziemy długo czekać. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, a warunki na niej panujące sprzyjają instalacji paneli, nie wahaj się. Wystarczy kilka lat, a sam sobie podziękujesz i pogratulujesz podjęcia właściwej decyzji. Ekologia to inwestycja w przyszłość, nasze i naszej planety.

Zostaw komentarz