Budowa

Jak położyć linoleum?

Robisz remont w pomieszczeniu i zamierzasz samodzielnie położyć podłogę wybraną wykładziną? To, czym wyłożysz swoje podłoże, ma ogromne znaczenie, bowiem na rynku istnieje wiele materiałów o różnych właściwościach zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Jednym z popularniejszych wykładzin jest linoleum, którego założenie nie jest wcale skomplikowane. Sprawdź poniższy materiał i dowiedz się, jak położyć gumoleum.

Jak położyć linoleum na beton? Po pierwsze przygotowanie

Choć linoleum nierzadko jest kojarzone z materiałami sztucznymi, tak naprawdę będzie w stu procentach ekologiczne i stworzone z naturalnych substancji, takich jak żywica, olej lniany, wapień i mączka drzewna, które przedłużają trwałość podłoża. Dzięki materiałom naturalnego pochodzenia linoleum jest wysoce elastyczne, odporne na ścieranie i odporne na działanie bakterii i grzybów. Dodatkowo ta naturalna wykładzina jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.

Położenie tej wykładziny nie wymaga specjalnych umiejętności majsterkowicza. Niezbędne są jednak podstawowe narzędzia, bez których położenie linoleum będzie niemożliwe. Warto zatem zabezpieczyć się w:

  • ostry nożyk
  • centymetr/miarkę
  • szpachlę
  • specjalny klej
  • sznur spawalniczy
  • frezarkę
  • oczywiście wybrane linoleum

Linoleum – jak położyć wykładzinę krok po kroku?

Mając już przygotowane niezbędne narzędzia, można zacząć od przygotowania podłoża. Np. jeśli jest ono niesymetryczne, warto przed położeniem linoleum wylać wylewkę samopoziomującą, która wyrówna nierówną powierzchnię. Oprócz tego ważne jest dokładnie wyszlifowanie betonu i oczyszczenie go z wszelkich zanieczyszczeń, po to, by klej, do którego przymocuje się dany materiał, mocno go przytwierdzał.

Po oczyszczeniu podłoża można zabrać się za układanie wykładziny. Jak już wiesz, nie to zajęcie specjalnie skomplikowane, jednak jak w każdej pracy budowlanej, istotną rolę gra tutaj precyzja i sumienność. Dlatego przed przystąpieniem do pracy dobrze, byś wyłożył swoją wykładzinę na beton i pozwolił dostosować się jej do warunków i temperatury panującej w otoczeniu. Najlepiej byś poczekał 48 godzin na ostateczną formę gumoleum, jeśli jednak nie jesteś cierpliwym człowiekiem, 24 godziny w zupełności wystarczy.

Następnym krokiem będzie podniesienie linoleum, pokrycie beton, na którym zamierzasz przykleić wykładzinę klejem poprzez szpachlę i ostateczne ułożenie linoleum. Po położeniu materiału dociśnij go porządnie do podłoża oraz odetnij wszelkie wystające boki i krawędzie za pomocą ostrego nożyka. Podczas wykonywania tej czynności, ważne być pamiętał o zostawieniu koło 3 cm zapasu, które ochronią przed ewentualnym niedociągnięciem linoleum do ścian.

Sznur spawalniczy przyda się do wypełnienia szczeliny powstałą pomiędzy wykładziną – zapobiegnie on ewentualnym nierównością, czy nagromadzeniu się zanieczyszczeniom. Po jego ostygnięciu ponownie używa się ostrego nożyka, by odciąć nierówności, które zostawił sznur.
Należy pamiętać, że po położeniu linoleum nie można chodzić po nim przez 12 godzin – podczas tego czasu, klej zastyga, pozwalając na trwałe osadzenie się naturalnej posadzki na betonie.

1 Komentarz

Zostaw komentarz