Wnętrza

Jak odnowić boazerię? Nasz ciekawy pomysł na boazerię

Posiadając starą boazerię, nie musisz od razu decydować się na jej zrywanie. Wręcz przeciwne – z naszymi sposobami, możesz odnowić ją za przysłowiowe kilka groszy i cieszyć się modną, nową aranżacją Twojego wnętrza. Sprawdź, jak odświeżyć boazerię w Twoim pomieszczeniu!

Pomysł na boazerię – wybrane metody renowacji

Najłatwiejszymi i sprawdzonymi sposobami na unowocześnienie starej boazerii będzie jej pomalowanie, bądź wyeksponowanie jej naturalnej faktury poprzez odpowiednie emolienty. Wybrane sposoby z pewnością nadadzą Twojej starej boazerii drugie życie.

Jak pomalować boazerię?

Malowanie boazerii pomaga uzyskać jej jednolitą powierzchnię, bez nierówności czy uwydatniania słojów. Potrzebna jest konkretna farba do drewna, najlepiej w klasycznym jasnym odcieniu (biel, beż, szarość). Pastelowe kolory optycznie powiększają pomieszczenie oraz stanowczo je ożywiają. Jaki rodzaj farby tutaj sprawdzi się najlepiej?

  • farba akrylowa – z pewnością emalia akrylowa doskonale sprawdzi się, jeśli pragniesz odnowić swoją starą boazerię – zapewnia one gęste, trwałe krycie, dzięki łatwemu rozprowadzaniu. Wystarczy tylko nałożyć dwie warstwy farby, jeśli pragnie się uzyskać gładką powierzchnię bez prześwitów. Należy mieć, jednak na uwadze, by nie zaopatrzyć się w te emulsje, które są przeznaczone głównie do ścian i sufitów.
  • farby kredowe – właściwie sprawdzają się  do każdych powierzchni drewnianych. Dzięki odpowiedniej aplikacji można uzyskać efekt zarówno pełnego krycia, jak i delikatnego wybielenia. Nie ważne, czy Twoja boazeria była wcześniej lakierowana, czy zabezpieczona woskiem – farba kredowa może być nałożona bezpośrednio na umyty wcześniej element, bez jego uprzedniego szlifowania. Po aplikacji farby kredowej konieczne jest jednak jej dodatkowe zabezpieczenie lakierem lub woskiem.

Odnowienie boazerii za pomocą lakierowania i olejowania

Ten sposób jest odpowiedni, jeśli pragniesz wyeksponować fakturę boazerii, jej kolor drewna czy zaakcentować słoje.

Na tę metodę możesz się zdecydować, jeśli Twoja boazeria jest w miarę dobrym stanie i posiadasz nieco więcej czasu – wymaga ona dużo pracy i cierpliwości. Należy wcześniej oczyścić powierzchnię i zeskrobać z niej zalegający lakier za pomocą wielu narzędzi (nie tylko papieru ściernego) również z trudno dostępnych miejsc. Dopiero po takim przygotowaniu można nanieść preparat, który ochroni drewnianą powierzchnię przed żółknięciem i wilgocią. Z pomocą przychodzi:

  • olej do boazerii – fantastycznie podkreśla słoje i kolor drewna, nadając klasyczny, unikatowy wygląd wybranej powierzchni. Dodatkowo ów olej dogłębnie wnika w strukturę drewna i szybko się wchłania
  • lakier do boazerii – sprawdzi się, jeśli pragniesz poeksperymentować z wykończeniami wybranego elementu – lakier do boazerii umożliwia matowy, półmatowy, a także błyszczący efekt końcowy. Wystarczy nałożyć jego cienką warstwę za pomocą wałka lub pędzla na Twoją boazerię

1 Komentarz

Zostaw komentarz