Organizacja

Jak prać firanki?

Firanki stanowią ozdobę każdego okna. Aby cieszyły swoim wyglądem i spełniał swoją funkcję, powinny być jednak regularnie prane. W ten sposób zachowają świeżość, przyjemny zapach i estetyczny wygląd. Zatem jak prać firanki?

Jak prać firanki w pralce?

Najłatwiejszy sposób na odświeżenie firanek to zwyczajne wypranie ich w pralce. Żeby ich przy tym nie zniszczyć, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, trzeba je prać na programie przeznaczonym dla tkanin delikatnych. Warto unikać wirowania na dużych obrotach oraz wysokich temperatur. Po drugie, konieczne jest dobranie odpowiedniego środka czystości. Najlepiej sprawdzi się tu nie płyn, a proszek. Warto sięgnąć po taki, który został stworzony do prania tkanin delikatnych.
A jak je wybielić? Wisząc na oknie czasem przecież szarzeją od kurzu, lub żółkną od brudu. Na szczęście i na to są proste sposoby. Dosyć oczywistym rozwiązaniem jest dodanie do prania wybielacza. Jednak są także domowe metody. Jedną z nich jest namoczenie przed praniem w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po takiej kąpieli należy je wyprać tak jak zawsze. Po odwirowaniu firanki można rozwiesić w nasłonecznionym miejscu, ponieważ światło jest naturalnym wybielaczem.

Jak prać “firanki makarony”?

Powyższe rady sprawdzą się w przypadku większości modeli, ale nie wszystkich. Problemem pozostaje to, jak prać “firanki makarony”? Stworzone są one niekiedy z bardzo delikatnych tkanin. Na ich kształt składają się liczne, cienkie pasma. Istnieje uzasadniona obawa, że mogłyby zaplątać się w mechanizm pralki, niszcząc  zarówno sprzęt, jak i sam materiał.

Rozwiązaniem tego problemu są woreczki, które zazwyczaj używane są do prania bielizny. To niewielkie saszetki stworzone z wytrzymałej siatki. Firankę typu makarony należy umieścić w woreczku, a woreczek dokładnie zamknąć przez umieszczeniem w bębnie pralki. W ten sposób nie zniszczą się, ani nie ulegną poplątaniu. To rozwiązanie nadaje się również do makaronów ozdobionych koralikami.
Co ciekawe, woreczki takie można wykonać samodzielnie. Używa się do tego starych, nieużywanych firanek. Wystarczy wykroić odpowiedni kształt, obszyć go i wyposażyć w zamek z suwakiem. Wobec tego stary materiał otrzymuje drugie życie i służy utrzymaniu w czystości nowych.

Jak prać firanki żeby nie prasować?

Coraz częściej mówi się o tym, że prasowanie jest po prostu nieekologiczne. Zużywa cenne zasoby energii i wody. Poza tym bardzo niewielu jest fanów prasowania. Zdecydowana większość ludzi unika tej czynności. Co więcej, same firanki nie lubią prasowania. To delikatny materiał, który pod wpływem temperatury wytwarzanej przez żelazko łatwo się niszczy.
Jak zatem prać firanki żeby nie były pogniecione? W zasadzie pranie odbywa się tu standardowo. Ważniejszy jest sam proces suszenia. Należy unikać pozostawiania ich do wysuszenia w bębnie. Niewskazane jest też pozostawianie ich na długo w misce na pranie czy wieszanie na suszarce. Co więc należy zrobić? Powiesić mokre, świeżo wyjęte z pralki zasłony prosto na karniszu. W ten sposób ciężar sprawi, że po wyschnięciu będą gładkie jak z katalogu.

1 Komentarz

Zostaw komentarz