Ogród

Tuje – kiedy przycinać, kiedy sadzić, kiedy nawozić?

Jak prawidłowo sadzić i dbać o tuje.

Tuję możemy bardzo często spotkać w postaci żywopłotów, skutecznie odgradzających przydomowe podwórka od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Jej atutem jest mrozoodporność oraz to, że zachowuje swoje walory ozdobne przez cały rok. Miłośnicy ogrodnictwa cenią tuje za łatwą uprawę oraz różnorodne formy, wielkości oraz barwę. Dzięki tym wszystkim właściwościom można bardzo łatwo dopasować je do swoim potrzeb. W naszym kraju najczęściej spotykamy odmianę o nazwie szmaragd. W tekście poniżej znajdziesz najważniejsze informacje odnośnie do sadzenia tui, ich nawożenia oraz przycinania. 

Sadzenie tui – kiedy i jak najlepiej to zrobić?

Wiele osób zastanawia się kiedy posadzić tuje, aby dobrze się przyjęły i zostały z nami na dłużej. Kluczowym aspektem jest to, czy nasza roślina była uprawiana w doniczce czy została wykopana prosto z gruntu wraz z gołą bryłą korzeniową. W pierwszym przypadku sytuacja jest łatwiejsza, ponieważ takie możesz sadzić przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. W innym razie należy posadzić je wczesną wiosną lub jesienią, jeszcze przed pojawieniem się nowych pąków. Dzięki temu rośliny zaaklimatyzują się na nowym stanowisku. Mimo, że sadzenie nie jest trudną czynnością, to nie każdy wie jak sadzić tuje, aby rośliny wyglądały efektownie i dobrze się rozwijały. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, warto oczyścić docelowe miejsce z chwastów, a następnie wykopać dziury o głębokości mniej więcej dwóch szpadli. Dno wykopanego wcześniej otworu warto wyłożyć ziemią kompostową lub torfem. Tuje umieszcza się pionowo, a gdy korzenie będą już zasypane, należy podlać roślinę obficie wodą, a na wierzch można wysypać korę, dzięki której gleba wokół będzie wolna od chwastów. 

Co ile sadzić tuje? 

Decydując się na posadzenie tui, należy zastanowić się nad ich przeznaczeniem i funkcją. Jeśli komuś zależy na zwartym żywopłocie, który będzie odgradzał od świata zewnętrznego, warto posadzić rośliny w odległości około 50-70 cm. Z kolei dla osób, które chciałyby w luźniejszy sposób ustawiać rośliny, najlepszym rozwiązaniem będzie sadzenie tui w odległości od 1 do 3 metrów. Zważywszy na wystające gałęzie, tuje nie powinny znajdować się bliżej niż 50 cm od granicy działki. 

Pielęgnacja oraz nawożenie tui. 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinny mieć regularny dostęp do składników odżywczych zawartych w nawozach. Głównym pytaniem jest – kiedy nawozić tuje? Należy robić to od wiosny aż do października, wykorzystując do tego uniwersalne nawozy do iglaków, które pozwolą przetrwać roślinom aż do zimy. Sposób przycinania zależy głównie od ich odmiany i warto zapoznać się z odpowiednio przeznaczonym do tego poradnikiem. Regularne cięcie zarezerwowane jest głównie dla roślin rosnących w żywopłotach. Dzięki temu uzyskuje się stałą wysokość oraz szerokość tui. Oczywiście na bieżąco powinno się usuwać wyschnięte czy uszkodzone pędy. Pierwsze cięcie warto wykonać dopiero, gdy tuje osiągną wysokość 1,5 m. 

1 Komentarz

Zostaw komentarz