Ogród

Uprawa ziół w domu – ulubione zioła przyprawowe w doniczkach!

Uprawa ziół w domu lub na balkonie jest świetnym pomysłem dla wszystkich, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie. Jeśli jeszcze nie posadziłeś zielonych roślin, poniżej znajdziesz krótki przewodnik dotyczący uprawiania ziół w domu. Najpopularniejsze z nich to gatunki przyprawowe tj. majeranek, kminek, bazylia, rozmaryn, mięta i melisa. To zioła do uprawy w domu, które można wysiewać przez cały rok. Zimą trzyma się je w domu, natomiast od wiosny, gdy miną przymrozki hodowanie w doniczkach możliwe jest także na balkonie. Niektóre są mrozoodporne, więc jeśli raz wyrośnie niewielki krzew, np. tymianek, będzie rósł bez względu na pogodę.

Jakie zioła w domu rosną przez cały rok?

Odporne na mróz są liczne zioła przyprawowe. Tymianek, mięta pieprzowa, hyzop, estragon i rozmaryn nie potrzebują zimą okrycia. Jeśli zatem wybierzesz te zioła uprawa w domu nie sprawi Ci problemu. Dodatkowo uprawa ziół w domu nie wymaga wiele miejsca. Wystarczy postawić długie doniczki na parapecie okna i wzdłuż barierki na balkonie lub tarasie. Uprawa w doniczkach należy do wyjątkowo prostych. Pierwszym krokiem do tego, by uprawiać zioła w domu jest poznanie ich właściwości i oczekiwań odnośnie hodowli. Prosty samouczek dostarczy podstawowych informacji o tym, jak hodować rośliny w domu.

Zdrowe zioła przyprawowe do doniczki na parapet

Do większości potraw dodawane są zioła przyprawowe. Aromatyczna bazylia szybko kiełkuje i można ją wysiewać przez cały rok. W przypadku bazylii uprawa w doniczkach jest prosta. Potrzeba zwykłej, uniwersalnej ziemi lub podłoża gotowego do uprawy ziół w domu. Jak uprawiać bazylię w domu? Warto zaopatrzyć się w większą ilość saszetek z ziarenkami bazylii. Domowa uprawa ziół takich, jak bazylia jest praktycznie bezobsługowa. Jeśli rośnie w kuchni, nie zapomnisz o regularnym podlewaniu. Inne zioła do uprawy w domu to kolendra, pietruszka, lubczyk i oczywiście szczypiorek.

Szczypior z cebuli jako popularna roślina doniczkowa

Szczypior należy do chętnie uprawianych ziół doniczkowych. Jak uprawiać go w domu? Klasycznym sposobem jest kiełkowanie szczypioru z cebuli. Bulwę cebuli wsadza się do doniczki z ziemią i obficie podlewa. Po krótkim czasie domowa uprawa stanie się banalnie prosta. Cebula wypuści zielone szczypiory, które są gotowe do spożycia. Uprawa roślin w domu to doskonały sposób na własne, zdrowe zioła z doniczek, ponieważ zastępują sól i są ekologiczne. Własna, domowa uprawa to też świetny sposób na odstresowanie. Jeśli nauczysz się, jak uprawiać zioła w domu, zapewne nie będziesz chciał ich kupować, tylko zaczniesz poszerzać hodowlę przypraw. 

Gdzie szukać informacji o uprawie ziół w doniczkach? 

Na wielu portalach branżowych i hobbystycznych można znaleźć przydatne informacje o tym, jak uprawiać zioła w domu. Świeże i naturalne przyprawy można dodawać do sałatek, zup i wielu innych dań. Zioła z doniczki to alternatywa dla sadzonek sklepowych. Możesz sam posadzić nasiona i czekać, aż wykiełkują z nich świeże, ekologiczne rośliny doniczkowe.

1 Komentarz

Zostaw komentarz