Budowa

Jak usunąć smugi po malowaniu? Poznaj skuteczne sposoby!

Smugi po malowaniu najczęściej pojawiają się, kiedy farba – szczególnie położona w kilku warstwach – zbyt szybko wysycha. Dlatego tak ważne jest, aby sam proces jej nakładania przebiegał szybko i bez zbędnych przerw. Jest jednak także kilka innych czynników, jak wilgotność krytej powierzchni, wysoka temperatura w otoczeniu czy brak podłoża gruntującego na ścianie. Istnieje jedna kilka rad, jak zlikwidować smugi po malowaniu. Oto kilka sposobów na walkę z nieestetycznymi zaciekami.

Plamy na ścianie po malowaniu – użyj farby gruntującej

Aby uniknąć wszelkich smug, pasów czy plam na ścianie, jej malowanie zaleca się rozpocząć od nałożenia lateksowej farby gruntującej. Dlaczego? Jej konsystencja wyrównuje chłonność podłoża, zwiększa przyczepność wszelkich farb nawierzchniowych, a także pozwala na ich równomierne wysychanie. Używając gruntu na ścianę, masz gwarancję, że każdy jej fragment przy pokryciu farbą zachowa się tak samo, a co za tym idzie jej powierzchnia będzie jednolita pod względem koloru i struktury. Uważaj także, aby przygotować grunt w proporcjach ściśle wskazanych przez producenta. Zbyt gruba warstwa lub niedokładne rozprowadzenie farby gruntującej sprawią, że na powierzchni ściany po wyschnięciu farb nawierzchniowych pojawią się plamy lub niejednolite pola kolorów.

Wybierz odpowiednie narzędzia

Aby uniknąć pojawienia się smug na ścianie po malowaniu, do pracy przygotuj odpowiednie narzędzia malarskie. Najbardziej ekonomiczny oraz wydajny jest wałek malarski, która pozwala stworzyć grubą warstwę powłoki za jednym razem, kryjąc precyzyjniej i szybciej niż zwykłe pędzle. Równie ważna jest technika malowania – ścianę lub sufit zawsze maluj pasami o szerokości mniej więcej trzy razy większej niż szerokość Twojego wałka, rozprowadzając farbę płynnym i zdecydowanym ruchem w górę i w dół. Podczas wygładzania warstwy wykończeniowej, pamiętaj, aby wałek prowadzić tylko w jednym kierunku, aby pod światło struktura ściany miała taki sam kolor. Smugi po malowaniu wałkiem mogą pojawić się, jeśli użyjesz narzędzia o zbyt krótkim włosiu lub mniej nasączonego farbą niż w pozostałych miejscach na ścianie.

Zadbaj o optymalne warunki

Aby malowanie przyniosło pożądane efekty, należy wykonywać je w odpowiedniej temperaturze i przy dość wysokiej wilgotności powietrza. Smugi po malowaniu mogą pojawić się zarówno wtedy, jak w pomieszczeniu jest za zimno, jak i zbyt sucho, i gorąco. Do każdej farby dołączona jest karta techniczna, która określa sposób jej nakładania, dlatego warto trzymać się ściśle tych wytycznych.

Jak usunąć smugi po malowaniu?

Jeśli smugi i zacieki spędzają Ci sen z oczu, koniecznie będzie ponowne przemalowanie ściany. Najpierw przetrzyj całą pomalowaną powierzchnię drobnym papierem ściernym, aby uzyskać gładką powierzchnię. Przemaluj powierzchnię gruntem, jeśli nie zrobiłeś tego uprzednio szczególnie, jeśli farba nawierzchniowa ma małą zawartość akrylu. Następnie przemaluj całą powierzchnię ściany bez zatrzymywania się wałkiem malarskim. Malowanie należy wykonać przy zamkniętym oknie. Zadbaj o to, by temperatura nie przekraczała 25 stopni, a wilgotność powietrza wahała się w przedziale 50-65%.

1 Komentarz

Zostaw komentarz