Wnętrza

Napinane sufity – wady i zalety rozwiązania

Sufity napinane są dziś modne i praktyczne. Najczęściej rozwiązanie to stosuje się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Sufit napinany to idealna alternatywa dla sufitu podwieszanego w tradycyjnym wydaniu. Warto zatem wiedzieć czym tak naprawdę charakteryzuje się to rozwiązanie, oraz poznać jego zalety i wady.

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego. Montowany jest on pod właściwym stropem. Trzeba jednak wiedzieć, że ten rodzaj znacznie różni się od tradycyjnego sufitu wykonywanego z płyt kartonowo-gipsowych. Tworzony jest bowiem z zupełnie innego materiału. Sufity napinane wykonuje się z folii PCV termokurczliwej bądź z tkaniny poliestrowej. Co ważne, zawsze wykonywane są na indywidualne zamówienie. Wynika to z ich specyfiki. Materiał musi być idealnie dopasowany do wszystkich ścian i krzywizn w pomieszczeniu.

Sufit napinany – zalety

Napinane sufity cechują się wysoką estetyką. Dodatkowo jest to rozwiązanie funkcjonalne i praktyczne i daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Pozwala na skuteczne zamaskowanie skosów, nierówności czy różnego rodzaju niedoskonałości ścian i sufitu. Dużą zaletą sufitów napinanych jest także ich nieskomplikowany montaż. Poza tym są odporne na wilgoć oraz ogień. Jak zatem widać, zastosowanie tej technologii wiąże się z wieloma zaletami. Warto dodać, że sufit napinany można wielokrotnie montować i demontować. Jest to zatem dość wygodna opcja. Wspomniano o dużych możliwościach aranżacyjnych. Wybór, jeśli chodzi o sufity napinane, jest bardzo szeroki. Mogą być one wykonane z folii przezroczystych, matowe bądź błyszczące. Co więcej, sufit napinany może być jednokolorowy bądź ozdobiony wybraną grafiką. Dzięki temu pomieszczenie zaaranżować można w naprawdę oryginalny sposób.

Sufit napinany – wady

Sufity napinane mają jednak i swoje wady. Na początek wskazać można na cenę. Niestety, ale takie rozwiązanie nie należy do najtańszych. Jest droższe w porównaniu z tradycyjnym sufitem kartonowo-gipsowym. Dodatkowo na realizację zlecenia poczekać trzeba nawet kilka tygodni. Inną wadą jest drganie tkanin w pomieszczeniach, w których często panuje przeciąg. Wspomnieć należy także o tym, że sufity napinane podatne są na uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powstawać choćby podczas czyszczenia.

Gdzie warto zamontować sufit napinany?

Sufit napinany bardzo dobrze prezentować będzie się w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach. Wynika to z ogromnych możliwości aranżacyjnych i opcji personalizacji. Dodatkowo ten rodzaj sufitu montować warto w pomieszczeniach wysokich. Dobrym przykładem mogą być tu choćby stare kamienice. To skuteczny sposób na zmniejszenie wysokości pomieszczenia. Dzięki temu stanie się ono optycznie mniejsze i bardziej przytulne. Jeśli chodzi o typowe pomieszczenia w każdym domu, to sufit napinany sprawdzi się w salonie i sypialni. Tam z pewnością stanowić będzie doskonałe dopełnienie aranżacji.

1 Komentarz

Zostaw komentarz