Organizacja

Jak wytępić robaki w domu?

Robaki w domu to problem trudny do zwalczenia. Ludzkie domostwa są chętnie wybierane przez insekty jako świetne środowisko do życia. Ciepło, kurz, łatwa dostępność jedzenia, pozwala na bezproblemowe namnażanie się intruzów. Niektóre są typowymi intruzami spotykanymi w domostwach ludzkich, część trafia do nich przez przypadek.

Robaki w domu, rodzaje i po czym je poznać

W otoczeniu ludzi żyje chętnie kilka rodzajów insektów. O ich obecności świadczą dość charakterystyczne ślady, jakie zostawiają po sobie. Czasem są nimi larwy, dorosłe osobniki  lub widoczne zniszczenia dokonane przez intruzów.

Mol spożywczy – środowiskiem występowania są artykuły jedzeniowe. Te robaki w domu bytują w mąkach, kaszach, cukrach, makaronach, lubią orzechy, suszone owoce, herbaty, ziarna. Potrzeba przetrwania jest na tyle u nich silna, że jeżeli nie ma wymienionych artykułów, nie pogardzą innymi, mniej typowymi. Do domów trafiają przyniesione wraz z zakupami ze sklepu.

Po czym poznać obecność robaków w domu?

Informacją o obecności moli spożywczych, jest pojawienie się cienkiej pajęczynki, siateczki, wewnątrz opakowań z produktami spożywczymi, a także posklejane małe grudki w produktach sypkich. Można zauważyć larwy w kokonie lub spotkać larwy spacerujące po blacie kuchennym, ścianie, suficie. Czasami widoczne są latające osobniki dorosłe.

Pojawienie się moli ubraniowych zauważalne jest pojawieniem się poprzecinanych nitek i dziurkami w garderobie, którą zaatakują. Mając więcej szczęścia, można spotkać larwy wklejone w materiał. Zdarza się, że fruwają dorosłe formy robaków.

Obecność karaluchów / prusaków nie jest łatwa do stwierdzenia. Wykrywanie intruzów następuje często przez przypadek. Żerują głównie w ciemności. Nagłe zapalenie światła w nocy ułatwia wykrycie szkodników. Trzeba jednak wiedzieć, że szybko uciekają przed źródłem światła.

Jak wytępić robaki w domu?

Chcąc zapobiec zagnieżdżeniu się robaków w domu, mieszkaniu, trzeba przeprowadzać regularne przeglądanie przyniesionych zakupów i sprzątanie zawartości szafek we wszystkich pomieszczeniach. Insekty lubią zaduch, ciszę, spokój i dostęp do jedzenia.

Gdy już dojdzie do wprowadzenia się intruzów, reagować należy szybko. Zainfekowaną, zabrudzoną żywność trzeba wyrzucić, a szafki dokładnie wymyć. Samo usunięcie tylko widocznych śladów z jedzenia, nie jest wystarczające, gdyż szkodniki zostawiają niewidoczne gołym okiem odchody.

Zachowanie czystości jest jednym ze sposobów walki z robakami w domu. Przeprowadzając oczyszczanie kuchni, każdy przedmiot należy dokładnie umyć gorącą wodą z płynem. Niektóre lepiej będzie wyparzyć lub wyrzucić.

Co na robaki w domu?

W handlu dostępne są płytki nasączone środkiem owadobójczym, które można zastosować pod szafkami lub w ich wnętrzu, granulki, kostki, woreczki zapachowe odstraszające insekty do zawieszenia wewnątrz szaf. Dobrym sposobem jest też wyłożenie w szafkach liści laurowych, które odstraszają robaki.

1 Komentarz

Zostaw komentarz