Wnętrza

Pomysł na balkon – jak urządzić?

Balkon to jedno z tych miejsc, które odpowiednio zaaranżowane, może być doskonałym miejscem odpoczynku. Z tego powodu warto poświęcić mu trochę uwagi. Odpowiednie triki mogą sprawić, że stanie się najbardziej przytulnym punktem na mapie domu, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka jego wielkość i stopień nasłonecznienia utrudniają to zadanie.

Jak urządzić balkon w bloku – inspiracje

Pomysł na balkon to pierwszy krok do stworzenia urokliwego azylu, nawet w przypadku niewielkiego balkonu w bloku. Dobrym wyborem jest posadzenie ziół czy jednorocznych, prostych w uprawie kwiatów, które nie zajmują wiele miejsca, a tworzą barwną mozaikę. To także sposób, aby nawet w mieście przyciągnąć kolorowe motyle. Zadanie to ułatwi bogaty wybór roślin, które różnią się okresem kwitnienia, zapachem i wymaganiami. Dzięki temu nawet zacieniony balkon może być pełen pachnących kwiatów. Poza tym balkon można optycznie powiększyć poprzez wybór jasnego koloru na ścianach. Doskonałym tłem dla kwiatowych kompozycji będzie biel, beż albo zieleń, a inspiracją niech będą włoskie lub greckie wakacje. Uzupełnieniem wystroju będą meble w stonowanych kolorach. Tu świetnie sprawdzi się wiklina, która będzie dodatkowym, naturalnym akcentem. Na niewielkim balkonie wystarczy jeden fotel czy krzesło, aby stworzyć przytulny kącik. Aranżacja takiej przestrzeni zakończy się sukcesem, jeśli całość uzupełnią stylowe dodatki. Mogą to być lampiony, gliniane figurki lub małe, dziecięce wiatraczki. Ważne, by dodatkowe elementy współgrały z ogólnym stylem balkonu i nie zajmowały wiele miejsca.

Jak zaaranżować balkon – inspiracje do domu

Jak urządzić balkon o większej powierzchni? Tu pole do popisu jest zdecydowanie większe. Przede wszystkim spora przestrzeń pozwala umieścić zestaw mebli, a nawet hamak. Ważne, by wybrane akcesoria cechowała lekkość i trwałość. Dzięki temu nawet niesprzyjające warunki pogodowe nie wpłyną na ich jakość. Na większym balkonie można pokusić się o uprawę roślin wieloletnich. Doskonałym wyborem będą pnącza, takie jak róże czy powojniki. Warto jednak pamiętać, że decydując się na uprawę tego typu roślin, należy poświęcić im więcej uwagi. Ponadto niezbędne będą odpowiednie kratownice i większe doniczki, w których korzenie będą się swobodnie rozrastać. Ciekawym akcentem na większym balkonie są miniaturowe drzewka czy iglaki. Te drugie mogą nawet w zimie cieszyć oko żywą zielenią. Co oczywiste, do wyboru są też klasyczne rośliny balkonowe: pelargonie, surfinie czy petunie. Jeśli chodzi o zadaszenie, to na balkonie świetnie sprawdzą się markizy. Dzięki nim konstrukcja nabierze lekkości, a w letnie, gorące dni zagwarantuje przyjemny przewiew. Ostatnie trendy sugerują też wyłożenie podłogi balkonu sztuczną trawą. To pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu osobom, które mieszkają w mieście. Tym bardziej, że trawa jest przyjemna w dotyku i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Całość powinno uzupełniać dobrze dobrane oświetlenie: lampiony, latarenki czy lampy solarne. Z ich pomocą spędzanie wieczorów na balkonie będzie jeszcze przyjemniejsze.

1 Komentarz

Zostaw komentarz